Najpoplurniejszym klubem piłkarskim w Poznaniu jest bez wątpienia klub KKS Lech Poznań. Mecze Lecha od lat budzą wiele emocji wśród kibiców z całej Wielkopolski. W Poznaniu istnieje jednak inny klub, który również zasługuje na uwagę, gdyż jest najstarszym, obecnie grającym poznańskim zespołem.

Klub Piłkarski Warta Poznań powstał 10 lat wcześniej niż Lech Poznań – w 1912 roku. Drużynę Warta Poznań bardzo szybko zaczęto nazywać pierwszą damą Wielkopolski. Wśród sławnych założycieli wymienić należy między innymi Mariana Beya, Stefana Malinowskiego, Stefana Mrówkowskiego czy Ludwika Zysnarskiego. W skład pierwszego zarządu weszli bracia Szycowie – Franiszek (pierwszy prezes) i Edmudn (sekretarz).

Klub Warta Poznań cieszył się na początku dwudziestego wieku dużą sławą. Nic dziwnego: drużyna ta była dwukrotnym mistrzem Polski. Pierwsze mistrzostwo Warta Poznań zdobyła w 1929 roku, drugie zaś w latach powojennych – w 1947 roku. Podobnie jak w przypadku drużyny Lech Poznań – zadbano o to, aby w okresie powojennym szybko wznowić działalność drużyny i dzięki temu krzewić nadzieję na odbudowę kraju nie tylko pod względem strat materialnych, ale także kulturowych i sportowych.W pierwszej połowie dwudziestego wieku – najleszpym okresie dla klubu, kiedy prawie że nie zchodzili z podium – Warta Poznań była pięciokrotnym wicemistrzem Polski, a siedem razy zdobyła trzecie miejsce. Już nigdy później drużyna nie miała tak dobrego okresu. Lata 50-te to połączenie klubu Warta Poznań z klubem HCP. Dopiero w latach 90-tych Warta Poznań powróciła do Ekstraklasy. Trwało to jednak krótko – zaledwie dwa sezony (1993/1994).

W przypdku klubu Warta Poznań można mówić o wielu piłkarzach, którzy na przestrzeni dziesięcioleci zyskali rangę legendarnych piłkarzy. Nie sposób nie wspomnieć choćby o dwóch najważniejszych: Wawrzyńcu Stalińskim i Władysławie Przybyszu. Pierwszy z nich – Wawrzyniec Staliński – zasłynął jako ten, który strzelił najwięcej goli spośród piłarzy Warty i przez lata nosił dumne, w pełni zasłużone, miano „króla strzelców”. Z kolei drugi – Władysław Przybysz – był wicekrólem strzelców. Obaj stanowili największą podoporę klubu. Ich popisowe wyczyny na bosiku przyciągały tłumy kibiców i fanów. Przykładowo: Wawrzyniec Staliński, jako napastnik, potrafił zagrać na pozycji kierownika ataku zarówno jako łączni, jak i na pozycji skrzydłowego.

Od 2010 roku Warta Poznań rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim. Rozgrywski wielkopolskiej drużyny przyciągają spore tłumy kibiców, choć – jak już wcześniej zostało wspomniane – Warta Poznań nie posiada tak wielkiej rangi, jaką miała kiedyś. W drużynie dość często następują zmiany trenerów. Zespół charakteryzyuje się zieloną barwą strojów. Z okazji stulecia istnienia (rocznica była obchodzona w 2012 roku) klubu wprowadzono nowy herb na koszulki piłkarzy. Z okazji tejże rocznicy zorganizowano plebiscyt na piłkarza 100-lecia Warty. Został nim Fryderyk Scherfke. To on wywalczył pierwsze w historii klubu Mistrzostwo Polski.