Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

sport

Kozły Poznań

Nie tylko KKS Lech Poznań jest sportową dumą Poznania. Od 2005 roku działa bowiem w tym mieście drużyna o nazwie Kozły Poznań. Jest to jedna z najstarszych polskich drużyn futbolu amerykańskiego. Futbol amerykański jest, jak wiadomo, najpopularniejszym sportem w Stanach Zjednoczonych. Poza Ameryką określa się go właśnie jako futbol amerykański, aby odróżnić go od powszechnie znanego futbolu, czyli piłki nożnej.

W Polsce futbol amerykański nie jest jeszcze zbyt dobrze znany i oswojony. Być może dlatego, że Polacy słyną z zamiłowania do piłki nożnej. Świadczy o tym chociażby ogromna popularność, jaką cieszą się mecze piłki nożnej transmitowane w telewizji. Oglądalność meczy futobolu amerykańskiego prawdopodonmie nigdy nie dorówna rekorodwej oglądalności meczy piłki nożnej.

W Wielkopolsce dużą popularnością cieszy się zespół Kozły Poznań. Jest to pierwszoligowa drużyna futbolu amerykańskiego. Od początku swego istnienia powiązana były z północną częścią Poznania. Stadionem domowym drużyny jest MOS Śródka. Innym ważnym stadionem jest Stadion Posnanii. Jest to sławny poznański stadion do gry rugby. Kozły Poznań, podobnie jak drużyna KKS Lech Poznań, wyróżnia się biało-niebieskimi barwami. Sama nazwa również ma w sobie bardzo lokalny wydźwięk. Koziołki stanowią przecież ważny symbol miasta Poznań. Kozły Poznań nawiązują oczywiście do popularnych poznańskich koziołków.

Kozły Poznań przynależą do Stowarzyszenia Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (PZFA). Co więcej, występują też w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Meczom niejednokrotnie towarzyszy bogata oprawa muzyczna. Znani wykonawcy godzą się występować podczas meczu Kozłów Poznań, co sprawia, że coraz więcej kibiców z chęcią wybiera się na mecze.

Drużyna Kozły Poznań ma na swym koncie wiele ważnych sukcesów. Obserwowanie rozwoju zespołu przez dziesięć lat jego istnienia pozwala stwierdzić, że mierzą oni coraz wyżej. Są obecnie topligową drużyną w Wielkopolsce. Od początku swego istnienia przynależeli do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W 2007 roku Kozły Poznań zdobyły trzecie miejsce w dywizji północnej i siódme w Polsce. Były to rozgrywki Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. W następnym roku, w tych samych rozgrywkach, powtórzyli swój wynik, ale już w 2009 roku zaczęli mierzyć jeszcze wyżej i zdobyli czwarte miejsce w Polsce. W 2010 roku zaś znaleźli się na piątej pozycji. Mocną stroną zespołu jest optymizm i duży duch walki. To on prawdopodobnie przyczynił się do największego, jak dotąd, sukcesu, który miał miejsce w 2009 roku. Wówczas Kozły Poznań ulokowali się na podium, zdobywając trzecie miejce w Mistrzostwach Polski.

Plany drużyny na rok 2015 są pełne nadziei. Kozły Poznań mają nowego trenera, który uznawany jest za bardzo dobrego przewodnika dla tej drużyny. James Brooks posiada duże doświadczenie. Wzbogacił drużynę o czterech zagranicznych zawodników. Obecnie liczba zawodników wynosi około 100 osób. Powstały trzy sekcje.