Drużyną piłkarską, która dostarcza mieszkańcom Poznania i okolic najwięcej emocji jest poznański klub piłkarski KKS Lech Poznań. Sytuuje się on co roku na wysokuch pozycjach w Ekstraklasie, dlatego mecze odbwające się na INEA Stadione w Poznaniu budzą bardzo żywe zainteresowanie kibiców, którzy zawsze tłumnie przybywają, by kibicować swojej lokalnej drużynie piłkarskiej. Wierni kibice ruszają również wraz ze swą drużyną na mecze wyjazdowe. Również na tych meczach wiernie wspierają klub piłkarski i emocjonalnie odnoszą się do zwycięstw i porażek.

KKS Lech Poznań ma już długą, ponad dziewięćdziesięcioletnią, tradycję. Klub został bowiem założony w 1922 roku w miejscowości Dębiec i nosił wówczas nazwę „Lutnia Dębiec”. Dziś Dębiec to część Poznania – obecnie jest on nazwą jednej z dzielnic miasta. Obecnie pełna nazwa klubu założonego niegdyś w Dębcu brzmi: Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań Spółka Akcyjna. Nazwa ta jest nieprzypdkowa. Wzięła się stąd, iż w 1930 roku KKS Lech Poznań był Klubem Sportowym Kolejowego Przysposobienia Wojskowego i patronowały mu wówczas Polskie Koleje Państwowe. Taką nazwę otrzymał również w 1945 roku. Trzeba bowiem pamiętać, że KKS Lech Poznań był też pierwszym klubem sportowym w Poznaniu, który rychło został reaktywowany po zakończeniu drugiej wojny. Rekaktywacja wiązała się z wielką nadzieją wznowienia życia sportowego w mieście. Młodzi piłkarze, którzy w 1922 roku utowrzyli klub Lutnia Dębiec, kilka lat wcześniej trenowali w pobliskiej parafii, aby później założyć własną, poważną drużynę.

Jak się jednak okazuje, rodowód klubu był zupełnie inny i sięga lat jeszcze wcześniejszych. Powstanie Kolejorza ma związek z Katlickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Dziś KKS Lech Poznań posiada liczne przydomki – nazwy używane przez kibiców. Są to między innymi takie nazwy jak: Kolejorz, Duma Wielkopolski czy Poznańska Lokomotywa. Wśród kibiców najbradziej oswił się „Kolejorz”. To ta potoczna nazwa klubu widnieje na biało-niebieskich szalikach i koszulkach, które są obowiązkowym atrybutem i znakiem rozpoznawczym każdego fana klubu KKS Lech Poznań. Kolor biało-niebieski to barwa drużyny KKS Lech Poznań. Maskotki drużyny – para koziołków – są ściśle związne z lokalną tradycją. Koziołki, jak wiadomo, kojarzą się z Poznaniem.Co więcej, imiona koziołków wywodzą się z regionalnej gwary poznańskiej. To Gzub i Ejber. Pierwsze ze słów oznacza dzieciaka lub brzuch, drugie zaś oznacza chłopaka, łobuza i rozrabiakę.

KKS Lech Poznań ma na swym koncie wiele sukcesów. Klub ten jest siedmioktornym Mistrzem Polski. Aż pięć razy drużyna triumfowała w rozgrywkach o Puchar Polski i pięć razy zdobyła Superpuchar Polski. Prezesem zarządu klubu jest obecnie Karol Klimczak, a trenerem Maciej Skorża. W ciągu ponad dziewięćdziesięciu lat istnienia drużyny przewijało się w niej wiele gwiazd piłki nożnej. Najstarszym żyjącym piłkarzem Kolejorza jest Stanisław Atlasiński. Dziś może on dla następców stanowić przykład ambicji i oddania drużynie.