Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

o wszystkim

Stadiony w Poznaniu

Gdy mieszkaniec Poznania lub okolic usłyszy hasło „Stadiony w Poznaniu„, to pierwszym stadionem, jaki przyjdzie mu na myśl w pierwszej kolejności jest bez wątpienia Stadion Miejski, czyli tak zwany INEA Stadion, który mieści się przy słwanej ulicy Bułgarskiej 17. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy stadion w Poznaniu i jeden z bardziej poplarnych w Polsce. To na tym stadionie rozgrywają się mecze drużyny KKS Lech Poznań, które przyciągają dziesiątki tysięcy wiernych kibiców. Dzięki tym meczom stadion zyskał tak wielką sławę.

W czasie Mistrzostw Europy w 2012 roku rozegrano na nim trzy mecze. Obecna nazwa, INEA Stadion, nawiązuje do głównego sponsora, jakim jest właśnie INEA, czyli lokalny operator telekomunikacyjny. Stadion istnieje od lat 70-tych. Jednak w ostatnich latach został odbudowany i unowocześniony. Otwarcie nowo wyremontowanego stadionu w Poznaniu miało miejsce w 2010 roku. Miał stać się jedną z wizytówek miasta. Powiązane z nim kluby piłkarskie to przede wszystkim wspomniany już klub KKS Lech Poznanń, ale także Warta Poznań. INEA Stadion wiąże się nie tylko z wydarzeniami sportowymi, choć to one, jak wiadomo, przede wszystkim zasilają budżet potrzebny na istnienie tego stadionu. Na Miejskim Stadionie, od czasu otwarcia po remoncie, odbyło się kilka wydarzeń kulturalnych. Z okazji otwarcia, w 2010 roku, zagrał tam swój koncert Sting z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra. W 2013 roku wystąpiła zaś Alicia Keys. Dużą publiczność zgromadził też koncert Iron Maiden, który odbył się w 2014 roku. Co ciekawe, od 2006 roku odbywają się na tym stadionie Międzynarodowe Zgromadzenia Świadków Jehowy.

Stadiony w Poznaniu nie ograniczają się oczywiście do tego najpopularniejszego i największego. Poznań jest dość bogaty pod względem dość nowoczesnych obiektów sportowych. Warto wymienić jeszcze przynajmniej trzy ważne stadiony w Poznaniu: Stadion Klubu Sportowego Posnania, Stadion Klubu Sportowego Warta, czyli tak zwany Stadion przy Drodze Dębińskiej oraz Stadion AWF Poznań. Pierwszy z nich – stadion Klubu Posnania (klub Posnania jest najstarszym poznańskim klubem sportowym) początkowo słynął z rozgrywanych na nim meczy piłki nożnej. Dziś jest ważnym ośrodkiem dla kajakarzy i wioślarzy. Znamienne dla tego klubu jest również to, że posiada stadion do gry w rugby. Jeśli chodzi o stadiony w Poznaniu nie sposób nie wspomnieć o stadionie klubu Warta, który również posiada bogatą tradycję sportową. Stadion przy Drodze Dębińskiej. Służył on temu klubowi od końca lat dziewięćdziesiątych, gdy sprzedano stadion im. Edmunda Szyca. Posiada on podgrzewaną murawę. Ważnym ośrodkiem, jeśli chodzi o stadiony w Poznaniu, jest stadion lekkoatletyczny działający przy Akademii Wychowania Fizycznego. Ostatnio stadion ten był remontowany. Znajduje się w nim bieżnia ośmiotorowa, skocznia i rzutnie. Odbywają się tu zawody szkolne i akademickie, ale przede wszystkim jest to doskonałe miejsce treningowe. Co ważne, jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, dlatego stanowi ważny punkt na mapie sportowej Poznania, choć pod względem imprez sportowych nie odgrywa tak wielkiej rangi, jak inne stadiony w Poznaniu.

Autor: Najlepsze atrakcje w Poznaniu