Poznań, złośliwie określany niekiedy krainą kwitnącej pyry, może zachwycić swoimi lokalnymi potrawami. Kuchnia wielkopolska to bowiem coś więcej niż popularne pyry z gzikiem, z którymi bywa utożsamiane całe poznańskie menu.
Pierwotnie kuchnia Wielkopolski nie różniła się zasadniczo od sposobu żywienia w innych regionach kraju. Tradycyjnie podstawą wyżywienia mieszkańców regionu były zboża, stopniowo uzupełniane o rośliny strączkowe i oleiste. XI wiek to kariera warzyw, głównie korzeniowych. O popularności kartofli, a tym samym kulinarnej odrębności Wielkopolski zadecydował wiek XIX. To właśnie wtedy popularne bulwy wkroczyły dumnie na polskie stoły, a w Wielkopolsce zrobiły taką karierę, że stały się symbolem całej wielkopolskiej kuchni. Mięso i ryby spożywano wówczas bardzo rzadko, w uboższych domach wręcz sporadycznie, przy okazji świniobicia. Podstawą diety zaś stały się rzeczywiście ziemniaki i kapusta, a także potrawy mączne, kasze, chleb.
Kuchnia wielkopolska, jak każda inna, podatna była na wpływy zewnętrzne, także kuchnię żydowską, niemiecką, francuską. Te ślady odnaleźć można bez większych trudności w książkach kucharskich, jednak największą popularnością i aprobatą cieszą się potrawy najprostsze.
Pyry z gzikiem to nic innego jak ugotowane w mundurkach ziemniaki podane z twarożkiem doprawionym śmietaną, szczypiorem oraz cebulą. Dodatkiem jest także często kawałek masła. Jak na prostą potrawę przystało, danie najczęściej spożywa się przy użyciu rąk. Ziemniaki wykorzystywano także w potrawie określanej mianem ślepych ryb, a będących niczym innym niż gęstą zupą ziemniaczaną. Wielkopolska zachwyca także mnogością klusek: zarówno tych z surowych, jak i z gotowanych ziemniaków. Popularne są drożdżowe pyzy, w innych regionach określane mianem pampuchów, po poznańsku zaś kluchami na łachu. Popularnością cieszą się mięsne pyzy, placki ziemniaczane czy szare kluchy. Szare kluchy przygotowywane są ze startych surowych ziemniaków, a podawane z okrasą z cebulki i skwarek(informacje).
Efekty wpływu Śląska oraz kuchni niemieckiej są także widoczne w innych potrawach. Spośród dań mięsnych na terenie Wielkopolski popularnością cieszy się kaczka. Najczęściej podawana jest z modrą – czyli czerwoną – kapustą, pyzami oraz sosem. Typowo poznańską przekąską jest także galareta mięsna określana mianem zimnych nóżek lub galartu. Popularność czerwonej kapusty wynika z wpływów Śląskich, Niemcom zaś Wielkopolanie zawdzięczają kiszonki.
Fani słodkości wybierać mogą pomiędzy tradycyjną babką poznańską, uwielbianymi przez dzieci sznekami z glancem czy kultowymi już rogalami świętomarcińskimi.
Charakterystyczne dla kuchni wielkopolskiej jest to, że wiele potraw uważanych kiedyś za dania dla biedoty, dzisiaj podawana jest w najlepszych restauracjach, a zachwycają się nimi nawet najbardziej wybredni smakosze.