Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

gleba
Bez kategorii

Ile wapna węglanowego na hektar?

Większość gleb w Polsce odznacza się kwaśnym odczynem, który nie najlepiej sprawdza się podczas uprawy warzyw. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na odkwaszenie ziemi – wapnowanie. Dzięki zastosowaniu mączki można cieszyć się bogatymi plonami. Aby dowiedzieć się, ile wapna węglanowego na hektar zastosować, wystarczy zapoznać się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest wapno węglanowe?

Aby uzyskać bogate plony, należy zadbać o prawidłowe pH gleby. W tym zadaniu może pomóc wapno węglanowe, czyli naturalny nawóz powstały z przemiału skały pochodzenia jurajskiego. Produkt ten wyróżnia się działaniem odkwaszającym i pozwala utrzymać pH ziemi na odpowiednim poziomie.

Wapno węglanowe można wykorzystywać w przypadku wszystkich typów gleb oraz do uprawy różnorodnych roślin. Najlepiej stosować ten nawóz wczesną wiosną, ok. miesiąc przed siewem i sadzeniem roślin do gruntu. Wapno można również użyć w okresie jesiennym, po zakończonych zbiorach.

Wapno węglanowe – ile na hektar?

Do wapnowania gleby trzeba podejść inaczej niż do tradycyjnego nawożenia popularnymi produktami mineralnymi. Należy pamiętać, że proces ten służy przede wszystkim do wyregulowania pH ziemi, a więc w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju plonów. Z tego względu bardzo ważne jest ustalenie prawidłowej dawki wapna.

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, ile wapna węglanowego na hektar potrzebujemy, jest przeprowadzenie analizy gleby w laboratorium. Po otrzymaniu wyników można dostosować dawkę do pH ziemi. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, możesz skorzystać z doradztwa nawozowego.

Ile wapna węglanowego na hektar powinno się wykorzystać?

Podczas ustalania, ile wapna węglanowego na hektar zastosować, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj gleby i jej odczyn. W tym przypadku ziemie dzieli się na bardzo lekkie, lekkie, średnie oraz ciężkie.

W przypadku bardzo lekkich gleb, a także tych o bardzo kwaśnym odczynie, wynoszącym mniej niż 4,5, stosuje się 900 kg granulowanego wapna na hektar. Jeśli jednak kwasowość ziemi utrzymana jest na poziomie 4,5-5,5, należy nieco zmniejszyć dawkę do 500 kg/ha. Najmniejszą ilość wapnia wykorzystuje się do gleb o lekko kwaśnym odczynie, wynoszącym 5,6-6,5. W przypadku takich ziem używa się tylko 300 kg nawozu na hektar.

Gleby lekkie wymagają kolejno 1.1 kg/ha, 800 kg/ha oraz 400 kg/ha. Natomiast

w przypadku ziem średnich zestawienie wygląda następująco:

  • dla pH mniejszego niż 4,5 – 1300 kg wapna/ha;
  • dla pH od 4,5 do 5,5 – 1000 kg wapna/ha;
  • dla pH mieszczącego się w granicach 5,6-6,5 – 500 kg wapna/ha.

Najwięcej nawozu granulowanego stosuje się w przypadku gleb ciężkich – od 1500 kg/h przy bardzo kwaśnym odczynie gleby aż po 700 kg/ha w przypadku, gdy pH ziemi mieści się w przedziale 5,6-6,5.

Należy pamiętać, że wskazane wartości dotyczą wapna granulowanego. Jednak pamiętaj, aby zawsze przed wapnowaniem zapoznać się z zaleceniami producenta. Najczęściej zalecane dawki tego rodzaju nawozu wyrażane są w t CaO/h, gdzie 1 t CaO/ha równa się 2,2 t/ha wapna węglanowego 45%.

Dobór odpowiedniego wapna węglanowego

Gdy już wiesz, ile wapna węglanowego na hektar zastosować, zapewne zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni nawóz. Warto kupić go od zaufanego, polecanego producenta. Dzięki temu będziesz miał pewność, że produkt bazuje na wysokiej jakości składnikach pochodzenia naturalnego.

Dobry preparat wyróżnia się niską rozpuszczalnością, dzięki czemu może podnosić poziom pH nawet przez kilka lat od chwili użycia.

Wapno dostępne w naszej ofercie cechuje się wysoką zawartością magnezu i świetną skutecznością. Ponadto można zakupić je w atrakcyjnej cenie. Bardzo polecane jest do upraw ekologicznych. W celu uzyskania większej ilości informacji na temat oferowanego wapna węglanowego zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem.

Więcej na stronie: https://industria.eu/industria-nawozy/