Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

Bez kategorii

Jak zbudować własną markę?

Coraz więcej osób zdaję sobie sprawę, że zdobycie popularności wymaga strategicznych działań. Świadome budowanie marki to przede wszystkim cierpliwość, przemyślane, spójne i dobrze zaplanowane działania. Nie jest to droga na skróty, ponieważ kształtowanie wizerunku marki wymaga czasu. Więc jak zbudować własną markę? W poniższym artykule rozwiniemy ten temat.

Branding — ważna definicja

Branding to inaczej promocja firmy lub konkretnego produktu przy pomocy reklamy i designu. Podstawą działań z tego zakresu jest kreowanie wizerunku marki, by była atrakcyjna dla odbiorców. Czy to złożone dzialania?

Istnieje wiele działań i technik, ale najważniejszym, pierwszym krokiem powinno być określenie grupy, do której chcemy kierować treści. Bez grupy docelowej się nie obejdzie, ponieważ nie da się kierować treści i oferty do absolutnie każdego. Takie działania są nieskuteczne. Należy skup się na tym, w jakim wieku są odbiorcy naszych produktów lub usług, gdzie mieszkają, jakie mają zainteresowania, a także jaka płeć i zawód dominują wśród naszych potencjalnych klientów.

Jak zbudować markę firmy skutecznie? Przede wszystkim dzięki dokładności i czasu, jakie na to poświęcimy. Jeśli nie mamy na to czasu, warto odwiedzić studio brandingowe, czyli miejsce, które specjalizuje się w tego typu działaniach.

Warto wykorzystać też miejsca, w których możemy nawiązać kontakt ze swoimi odbiorcami — pomocne są zarówno social media, jak i fora internetowe. Wszystko zależy od tego, kto jest naszym odbiorcą.

Jak zbudować markę? Analizując konkurencję!

Ważne jest też poznanie swoich rywali. Z pewnością przyda się analiza ich mocnych i słabych stron, ale przede wszystkim warto zainteresować tym, jakie ruchy wykonują w sieci. Poleca się więc zrobić dokładny research i sprawdzić, czy konkurencja inwestuje w marketing szeptany, jest aktywna w mediach społecznościowych, a także, czy przeznacza budżet na artykuły sponsorowane. Nigdy nie należy pomijać analizy konkurencji, ponieważ bez tego mamy bardzo ograniczoną świadomość względem odpowiednich działań.

Budowanie marki a badanie zasięgu

Inaczej możemy nazwać to analizą potencjału. To kolejny krok po prześledzeniu zachowań naszych odbiorców w Internecie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jak duża jest nasza grupa docelowa w danej lokalizacji. Być może okaże się, że podejmowanie działań w określonym obszarze będzie generowało duże koszty, ale nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Pamiętajmy, że kształtowanie wizerunku marki jest przemyślaną strategią, dlatego należy skupić się na szczegółach. Jeśli przykładowo nasi klienci nie czytają prasy branżowej, być może nie ma sensu inwestowania w artykuły sponsorowane. Zamiast tego możemy ograniczyć się do cyklicznych działań przynoszących lepszy lub taki sam skutek, ale bez wydawania budżetu.

E-branding a działania wielokanałowe

Prawdą jest, że w niektórych obszarach nasze działania marketingowe mogą przynieść lepszy skutek niż w innych, dlatego należy działać w zróżnicowany sposób.

Lepiej jest działać wielokanałowo, wykorzystując różne punkty styku. Przykładowo, jeśli będzie ich 7, możemy już uznać to za swój sukces. Za sprawą takiego podejścia zapewnimy sobie lepsze rezultaty.

Nie zawsze i wszędzie kształtowanie wizerunku marki musi być realizowane z takim samym natężeniem. Warto opierać swoje działania na wspomnianych w tym artykule analizach, które powinny być przeprowadzone wcześniej (lub też są zrobione przez studio brandingowe). W sytuacji, gdy większość naszych potencjalnych klientów z chęcią przegląda Instagrama, tam należy kierować swoje największe siły. Im mniejsze zainteresowanie odbiorców naszymi produktami i usługami danym obszarem, tym będzie mniejsza potrzeba kierowania sił i pracy w to miejsce.

Nie rezygnujmy jednak z kilku kanałów odbioru. Tylko wtedy możemy dotrzeć do swojej grupy docelowej. Jednak budowanie świadomości marki w internecie to ilość marketingu, ale też jego jakość. Celujmy więc wyżej niż konkurencja i dajmy się zauważyć, trafiając jednocześnie i odpowiadając na potrzeby potencjalnych odbiorców.