Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

fugi
Bez kategorii

Jak wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug to jedna z tych czynności, która sprawia najwięcej problemów podczas sprzątania domu. Z uwagi na to, że wykonuje się ją sporadycznie, nagromadzony brud często wydaje się niemożliwy do usunięcia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na szybkie i skuteczne pozbycie się brudu nagromadzonego między płytkami.

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu fug?

Mycie oraz konserwacja płytek stanowi jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych podczas sprzątania domu lub mieszkania. Warto jednak pamiętać, że pomimo regularnego dbania o płytki na podłodze czy na ścianie w kuchni lub łazience, kluczowym elementem wpływającym na ich czystość jest także czyszczenie oraz konserwacja fug. To właśnie w kuchni oraz w łazience panują najbardziej dogodne warunki do powstawania i namnażania się bakterii, grzybów oraz pleśni. Duża wilgoć, jaka panuje w tych pomieszczeniach oraz ciepłe powietrze stwarzają idealne warunki do namnażania się szkodliwych dla zdrowia ludzkiego drobnoustrojów.

Zanieczyszczenia na fugach są nie tylko mało estetyczne, ale też mogą prowadzić do powstawania problemów ze zdrowiem. Grzyby pleśniowe nagromadzone w łazienkowych fugach będą potęgowały objawy takich chorób jak np. astma. Z tego też powodu wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić fugi, aby nie zajęto to wiele czasu, było skuteczne i nie niszczyło płytek.

Fugi – jak wyczyścić? Domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić fugi domowymi sposobami i czy jest to w ogóle możliwe. Pozbycie się zanieczyszczeń nagromadzonych między płytkami, w sytuacji gdy nie ma się pod ręką dedykowanych produktów do czyszczenia fug, jest jak najbardziej możliwe. W tym przypadku doskonale radzą sobie produkty, które każdy posiada w swojej łazience czy też kuchni. Co ważne, są one równie skuteczne co sklepowe detergenty.

Do najbardziej sprawdzonych i najskuteczniejszych sposobów na wyczyszczenie fug zalicza się mieszankę, której bazę stanowi ocet spirytusowy. W celu przygotowania roztworu należy zmieszać ze sobą w równych ilościach wodę oraz ocet (po 100 ml), a także jedno opakowanie sody oczyszczonej. Tak przygotowaną pastę nakłada się na ubrudzone przestrzenie między płytkami i pozostawia na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut (czas w tym przypadku zależy od rodzaju oraz stopnia zabrudzeń). Po upływie wyznaczonego czasu powierzchnię należy przetrzeć wilgotną szmatką.

Innym sposobem na domowe czyszczenie fug jest także przygotowanie roztworu z soli emskiej oraz płynu do mycia naczyń, a także pasty wykonanej ze startego szarego mydła oraz sody oczyszczonej. W przypadku wapiennych osadów doskonale poradzi sobie mieszanka kwasku cytrynowego oraz letniej wody. W celu zwiększenia skuteczności mycia fug oba rodzaje past można nakładać szczoteczką do zębów i delikatnie je wcierać.

Czyszczenie fug parą oraz środkami do czyszczenia fug

Jak szybko wyczyścić fugi? Do najbardziej skutecznych i najszybszych sposobów zaliczyć należy czyszczenie ich za pomocą specjalnych urządzeń, przede wszystkim myjek parowych oraz płynów do mycia fug. Ich zadaniem jest wytworzenie pary wodnej, która charakteryzuje się odpowiednio wysoką temperaturą. Para wodna wnika w głąb zabrudzeń i zmiękcza je, dzięki czemu łatwo i szybko można je potem usunąć. Co ważne, myjka parowa skutecznie poradzi sobie z zaschniętymi i uporczywymi zabrudzeniami m.in. tych z zapraw klejowych.

Skuteczne w czyszczeniu fug są także profesjonalne i dedykowane środki czyszczące. Warto pamiętać, że należy je używać zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nakładać wyłącznie na powierzchnię fug (mogą spowodować zniszczenie lub zmatowanie płytek), a poza tym zawsze w rękawiczkach ochronnych. W niektórych przypadkach warto zadbać też o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Środki czyszczące do fug zawierają w swoim składzie przede wszystkim anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosforany oraz kwas nitrylotrójoctowy. Do większości produktów dołączony jest specjalny dozownik, który ułatwia precyzyjne rozprowadzenie produktu. Dużą zaletą chemicznych środków do czyszczenia fug jest brak konieczności szorowania oraz szybki czas działania. Część z nich działa także na pleśń, co sprawdzi się szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach jak łazienki i toalety.