Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

sypialnia
Bez kategorii

Jak urządzić sypialnię?

Nawet niewielką sypialnię można urządzić w sposób mądry i praktyczny- tak, abyśmy dobrze się czuli w tej przestrzeni i aby wszystko, co jest nam potrzebne, zawsze było pod ręką. Co prawda, mały metraż wymaga od nas odrobinę więcej kreatywności, przydatne mogą się też okazać różnego rodzaju wskazówki odnośnie tego, jakie kolory oraz rodzaje mebli warto stosować. Jak urządzić sypialnię, która w praktyce ma jednocześnie pełnić wiele funkcji na raz? 

Dobrze dobrane proporcje są ważne w niedużych wnętrzach 

Podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. Czasem naprawdę bardzo mocno nas kusi, aby zdecydować się na zakup największego łoża małżeńskiego, jakie jest dostępne. Tymczasem, warto zastanowić się chwilę dłużej i pomyśleć także o innych elementach wyposażenia, które będą miały się znaleźć w takiej sypialni. Dobrze, aby po obu stronach łóżka znalazło się miejsce na stoliki nocne – może to być nawet stolik nocny wiszący, który doda całej aranżacji lekkości. Komfortowym łożem do spania dla dwóch osób będą już propozycje o wielkości 140-160 cm szerokości. Takie też łóżko będzie dobrze pasowało do mniejszego pomieszczenia, gdyż nie będzie zbyt przytłaczające. Wielkość łózka nie powinna zaburzać proporcji całego pomieszczenia. 

Urządzając sypialnię, pomyślmy także o tym, że bardzo przydatny jest dodatkowy luk pościelowy bezpośrednio pod łóżkiem. Może on przyjąć formę wysuwanych szuflad, ale co istotne naprawdę doskonale sprawdza się on w praktyce. Jeśli tylko znajdziemy na to miejsce, bardzo praktycznym gadżetem jest niewielka ławeczka umieszczona bezpośrednio przed łóżkiem. Można na nią odkładać różne przedmioty lub też można na niej przysiąść podczas przebierania się. Zastanawiając się, jak urządzić małą sypialnię, nie zapominajmy o tym, aby na naszych stoliczkach nocnych znalazły się niewielkie lampy. Są one o tyle praktyczne, że można przy nich czytać i można z ich wykorzystaniem stworzyć przytulny klimat. Światło punktowe należy bowiem do tych najprzyjemniejszych. 

Sypialnia – jak urządzić strefę garderobianą? 

Marzeniem wielu osób jest możliwość posiadania osobnej garderoby. Nie zawsze jednak mamy możliwość wydzielenia całkowicie osobnego pomieszczenia. Pamiętajmy wówczas o tym, że równie dobrym rozwiązaniem jest wybór szafy z przemyślanym wyposażeniem wewnętrznym. Wybierając garderobę do sypialni, miejmy na uwadze następujące kwestie: 

  • Nie zawsze jest tak, że im większa szafa, tym lepsza. Przede wszystkim chodzi o to, aby była pakowna, czyli aby można było w niej wygodnie przechowywać nawet spore ilości rzeczy. Nie zapominajmy więc o specjalnych półkach, wysuwanych koszach, drążkach i wewnętrznych szufladach, które ułatwiają nam organizację i które mogą sprawić, że w naszej szafie bałagan nie będzie robił się sam. 
  • Na mocno ograniczonej przestrzeni doskonale sprawdzają się szafy garderobiane z drzwiami przesuwnymi. 
  • Jak urządzić sypialnię, w której spokojnie zmieszczą się wszystkie nasze ubrania? W przypadku nieustawnych czy też bardzo małych pomieszczeń możemy zamówić meble na wymiar, co pozwala dobrze zagospodarować każdy centymetr wolnej przestrzeni. 
  • Jeśli nie do końca wyobrażamy sobie sypialnię z garderobą, w której nie ma obszernego lustra wolnostojącego – wybierzmy szafę, która będzie posiadała przeszklone fronty. Jest to duża oszczędność przestrzeni. 

Jasne kolory zawsze dobrze się sprawdzają

Zastanawiając się, jak urządzić sypialnię, na pewno zaczynamy od wyboru kolorów, które będą w tym pomieszczeniu dominować. I tutaj wprost doskonale sprawdza się stara zasada mówiąca o tym, że do małych i ciasnych pomieszczeń zdecydowanie najlepiej pasują kolory jasne, które optycznie powiększają przestrzeń i ją doświetlają. Kupując więc stolik nocny wiszący, łóżko, komodę czy szafę, możemy postawić na jasne wybarwienie drewna – dąb, brzozę czy też sosnę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku materiału wykończeniowego na podłogę. Jasne panele lub deski, a także delikatne, pastelowe kolory ścian to sprawdzona recepta na wnętrze przytulne i przyjazne, takie, w którym naprawdę można się zrelaksować i odpocząć.