Co to jest żuraw wieżowy? To maszyna wykorzystywana do wznoszenia wielokondygnacyjnych budynków. Sprzęt stosuje się podczas budowania obiektów mieszkalnych oraz przemysłowych. Maszyna ta zbudowana jest z pionowej wieży i poziomowego wysięgnika, który przytwierdza się do podłoża.
Montaż sprzętu zależy od rodzaju żurawia. Modele dolno-obrotowe wznoszone są przy użyciu dźwigu kołowego, który łączy ze sobą wszystkie elementy w całość. Żuraw górno-obrotowy montowany jest samoczynnie lub przy użyciu sterowników. Mogą być składane na dwa sposoby:
- hydrauliczne – w tym przypadku elementy łączy się z wykorzystaniem specjalnych siłowników,
- mechaniczne – elementy scalane są za pomocą linii oraz wielokrążków.
Jak działa żuraw wieżowy?
Żurawie wieżowe są stosunkowe łatwe we wznoszeniu konstrukcji, ponieważ układają się w poszczególne segmenty. Montaż opiera się na powtarzalnym procesie, który wykonują wykwalifikowani montażyści. Wysokość, na jaką podnoszony jest żuraw, zależy do wysokości stawianego budynku. Tego typu urządzenia pozwalają obniżyć koszty i znacznie skrócić czasu budowy obiektów.
Na szczycie żurawia znajduje się moduł obrotu, który składa się z przekładni i silnika, co umożliwia ruch maszyny. Element ten zawiera również wysięgnik do przenoszenia ładunku. Żuraw wieżowy jest w stanie przenieść duże ciężary na spore odległości. Te zmyślne maszyny umożliwiają prosty transport materiałów budowlanych, będąc sterowanymi przez operatora. Obsługa maszyny jest dość prosta, ponieważ opiera się na dwóch sterownikach. Montaż i demontaż przeprowadza się w tym samym miejscu.
Żuraw wieżowy – jaka moc?
Prezentowane urządzenia mogą być stacjonarne, przejezdne na podwoziu gąsienicowym lub szynowym. Żurawie wieżowe w sklepie corleonis.pl przystosowane są do pracy w różnych warunkach. W ofercie dostępne zarówno maszyny nowe, jak i używane. Firma dopasowuje ofertę do indywidualnych potrzeb danego klienta. Urządzenia te potrzebują sporą ilość energii elektrycznej do pracy, dlatego na placu budowy niezbędny jest niezawodny system zasilania. Jakiekolwiek przerwy w dostawie prądu mogą wpłynąć na naruszenia bezpieczeństwa budynku. Energia i jej właściwa dystrybucja odgrywają kluczową rolę w realizacji projektu budowlanego. Żurawie wieżowe wyposażone są w kilka napędów, najczęściej elektrycznych. Pojedynczy komponent odpowiada za jeden ruch, w tym obrót wysięgnika, jazda podwozia, podnoszenie haka czy wychył wysięgnika.
Maksymalna masa ładunku, jaką jest w stanie podnieść żuraw, zależy od wysięgnika. Wartość ta stanowi zmienny parametr, na który wpływ ma konfiguracja tego komponentu. Wysokość użyteczna podnoszenia to odległość mierzona pionowo od poziomu podłoża. Obecnie największy produkowany żuraw wieżowy ma długość wysięgnika wynoszącą 100 m, a maksymalny udźwig to 240 000 kg prz wysięgu 44 m. Wysokość haka to maksymalnie 86 m.
Ile kosztuje żuraw wieżowy?
Koszt zakupu nowego żurawia wieżowego zaczyna się od 300 tys. złotych za modele szybko montujące, które można przewozić na haku za autem. Za modele stacjonarne żurawi wieżowych trzeba minimalnie zapłacić 600 tys. złotych. Na cenę żurawia wpływają przede wszystkim parametry techniczne. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wynajem takiej maszyny. Firma zajmująca się wypożyczaniem tego typu urządzeń oferuje również różne usługi z nimi związane, w tym montaż, demontaż oraz usuwanie wszelkich awarii.
Sklep.corleonis.pl oferuje wynajem ponad 40 żurawi wieżowych na terenie Polski, Europy i Skandynawii. Firma dysponuje nowoczesnym sprzętem, który jest w stanie obsłużyć najbardziej wymagającej inwestycje. Sklep wypożycza żurawie wieżowe renomowanych i cenionych producentów, m.in.: COMANSA, ZEPPELIN, COMEDIL, LIEBHERR czy TEREX. Corleonis oferuje wynajem tych maszyn w różnych wariantach, które można łatwo dopasować do charakteru danej inwestycji. Firma posiada duże doświadczenie w branży, przez co zapewnia fachowe doradztwo podczas wyboru. Na życzenie klienta corleonis.pl wykonuje projekt, organizuje budowę i oferuje obsługę logistyczną.