Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

telefon
Bez kategorii

Jak poprawnie ładować baterię w smartfonie?

Praktycznie każdy z nas w dzisiejszych czasach posiada własnego smartfona. Często nawet zdarza się, że jedna osoba ma dwa urządzenia – jeden do celów prywatnych, a drugi do służbowych. Wybierając nowy telefon zazwyczaj chcemy, aby był on dobrze wykonany, a także zaawansowany techniczne na tyle, aby jak najbardziej odłożyć w czasie kolejną wymianę smartfona. Każdy zakup nowego urządzenia jest bowiem sporym wydatkiem. Niestety często zdarza się, że sami prosimy się o uszkodzenie telefonu, na przykład przez nieprawidłową eksploatację akumulatora litowo-jonowego. Powstaje więc pytanie – jak ładować baterie w telefonie, aby jak najdłużej utrzymać jej żywotność?

Prawidłowe ładowanie baterii

Jakość baterii wraz z czasem używania telefonu znacznie się pogarsza. Oznacza to, że jej żywotność w pierwszym dniu użytkowania smartfona będzie znacznie lepsza niż po upływie kilkunastu miesięcy. Częściowy wpływ na ten proces mają nasze preferencje, co do użytkowania telefonu. Jeżeli używamy dużej ilości aplikacji w tle, zbieramy dużo plików-śmieci, czy też nadmierne obciążamy system, poprzez częste korzystanie z nawigacji lub oglądanie filmów, to nie możemy się dziwić, że nasz smartfon znacznie szybciej zużywa baterię. Warto regularnie kontrolować ilość aplikacji, plików czy zdjęć i usuwać te niepotrzebne, aby nie eksploatować nadmiernie akumulatora. Powinniśmy także kontrolować ilość czasu z włączonym ekranem, bo to właśnie on, przez swoją wielkość, zużywa dużą część energii. Jeżeli jest to niemożliwe, to już zwykłe przyciemnienie ekranu wpłynie na wydłużenie pracy baterii na jednym cyklu ładowania. Aby zachować smartfonowy akumulator w jak najlepszym stanie warto także ograniczyć powiadomienia push z różnych aplikacji do niezbędnego minimum, a także sprawdzić, czy system operacyjny urządzenia jest zaktualizowany. Producenci bowiem często wypuszczają kolejne wersje oprogramowania, które naprawiają błędy wpływające bezpośrednio na wydajność baterii.

Bateria w smartfonie – jak ładować?

Wokół ładowania baterii narosło przez lata wiele mitów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Istnieje dość popularne przekonanie, jakoby pierwsze ładowanie telefonu musiałoby odbyć się w następującym cyklu – ładowanie do pełna, rozładowanie do zera i znów ładowanie do pełna. Tego typu metoda faktycznie mogła działać, ale w przypadku baterii kadmowych. Aktualnie, w zdecydowanej większości korzystamy z akumulatorów litowo-jonowych, dla których tego typu sztuczki są zdecydowanie niewskazane. W bateriach nowszej generacji całkowite rozładowanie jest bardzo niekorzystne i powinniśmy się go wystrzegać. Eksperci są zdania, że najbardziej efektywne jest utrzymywanie telefonu w przedziale od 30 do 90% przez jak najdłuższy czas. Odpowiadając więc na pytanie – jak ładować baterię w smartfonie, można by powiedzieć, że najważniejsze jest uzupełnienia akumulatora gdy wartość spadnie poniżej 50% i odłączanie go, zanim osiągnie pełnie naładowania. Baterie litowo-jonowe najefektywniej pracują, gdy są częściowo naładowanie, a więc powinniśmy unikać skrajnych wartości. Jeszcze inną kwestią wartą poruszenia jest używanie szybkich ładowarek. Niektórzy twierdzą, że wytwarza to dodatkowe ciepło, które jest szkodliwe dla telefonu. Wyjaśniając wątpliwości – ładowanie baterii w smartfonie za pomocą nowoczesnych ładowarek nie jest szkodliwe, o ile producent wyposażył twój model smartfona w taką możliwość. Degradacja akumulatora jest związana bardziej z liczbą cykli ładowania, aniżeli szybkością jego zakończenia. 

Ładowanie baterii w smartfonie przez noc

Wyjaśniliśmy już, że częściowe ładowanie to zdrowy nawyk, który powinni sobie wyrobić właściciele nowoczesnych smartfonów. Pewnie więc zastanawiasz się, jak się to ma do ładowania telefonu w czasie przeznaczonym na sen. Oczywiście jest to bardzo wygodne, bo budzimy się z naładowaną do pełna baterią. Jednakże większość smartfonów nie potrzebuje do tego całej nocy. Nowoczesne ładowarki mają czujniki wyłączające ładowanie i tym samym zapobiegające przeładowaniu akumulatora, aczkolwiek gdy tylko telefon rozładuję się do 99% zostanie on ponownie ładowany do 100. Wskutek tego w trakcie jednej nocy może się dokonać kilka lub nawet kilkanaście takich cykli ładowania, co negatywnie odbije się na żywotność baterii. Samo więc nasuwa się pytanie – jak ładować baterię w smartfonie? Najlepiej w ciągu trwania dnia rozpoczynając od poziomu około 30% do 80%. Taki system jest najbardziej polecany i w połączeniu z odpowiednim dbaniem o smartfona zapewnia nam maksymalną żywotność baterii.