Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

rolnik
Bez kategorii

Skąd czerpać wiedzę rolniczą?

Zawodowi rolnicy bądź osoby, które w jakiś sposób zajmują się uprawą roli (od strony teoretycznej bądź praktycznej), muszą stale czerpać nową wiedzę na ten temat. W ciągu ostatnich kilku lat rolnictwo znacząco się rozwinęło, przez co trudno dziś bazować na informacjach pozyskanych kiedyś. Skąd czerpać wiedzę rolniczą, aby zawsze być na bieżąco?

Skąd czerpać wiedzę o rolnictwie – kursy dla rolników

Ośrodki szkolenia zawodowego coraz częściej organizują różnego rodzaju kursy, które skierowane są właśnie do rolników. Można na nich zdobyć wiedzę podstawową bądź nieco bardziej zaawansowaną, na przykład dotyczącą konkretnych zagadnień. Kursy obejmują głównie teorię, która pozwala na przykład na zastosowanie nowoczesnych technologii w uprawie ziemi. Często organizowane są na przykład w ramach targów tematycznych, pozwalając nie tylko na zdobycie wiedzy, ale i nawiązanie znajomości branżowych czy wymianę doświadczeń z innymi rolnikami. Na kursy warto uczęszczać w przypadku chęci zdobycia specjalistycznej wiedzy oraz współpracy z osobami, które zawodowo zajmują się uprawą ziemi.

Skąd czerpać wiedzę rolniczą – zdobywanie informacji we własnym zakresie

Skąd czerpać wiedzę o rolnictwie? Przede wszystkim z różnego rodzaju książek, które traktują o tej właśnie tematyce. Ważne, aby były wydane w ostatnich latach, bowiem postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że wydania sprzed kilkunastu lat są już zwyczajnie nieaktualne. Co istotne, książki o rolnictwie powinny być pisane przez profesjonalistów, a więc osoby z wykształceniem rolniczym bądź posiadające duże doświadczenie w pracy na roli. Dobrze też sięgać po wydania opracowane przez specjalistów z zakresu budowy maszyn rolniczych czy ich zastosowania w polu. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie urządzenia lub narzędzia warto wybrać w konkretnym przypadku.

Zdobywanie wiedzy rolniczej we własnym zakresie nie polega jednak wyłącznie na czytaniu książek. Dobrze jest korzystać z internetu, a dokładniej – przeglądać dedykowane portale. Jednym z nich jest https://agroprofil.pl/, gdzie każdy rolnik znajdzie coś dla siebie – bez względu na to, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę w tym zakresie, czy też posiada już spore doświadczenie w uprawie ziemi. Co istotne, na portalu można znaleźć ogólne informacje, lecz również dotyczące aktualności ze świata rolniczego. Portale dedykowane rolnikom warto czytać codziennie, ponieważ pozwala to być na bieżąco ze wszystkimi nowymi wiadomościami.

W kontekście Internetu warto również przeglądać portale społecznościowe i tworzone na nich grupy dla rolników. Cennym źródłem informacji, choć głównie w kontekście wymiany doświadczeń okazują się fora tematyczne. Można na nich przedyskutować konkretne tematy i dowiedzieć się, jakie rozwiązania sprawdziły się w danych przypadkach. Oczywiście, na forach wypowiadają się głównie praktycy, a niekoniecznie osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, o czym warto pamiętać.

Studia rolnicze – tak czy nie?

Coraz więcej uczelni proponuje kandydatom na rolników studia wyższe bądź podyplomowe. Pierwsze z nich trwają zwykle 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Drugie zaś przeznaczone są dla osób z wykształceniem wyższym, które chciałyby zdobyć informacje z zakresu rolnictwa. Zwykle trwają 2 lata i dają podstawę do tego, aby podjąć pracę na roli bądź w laboratoriach, opracowując nowoczesne rozwiązania dla rolnictwa.

Studia, choć mogą okazać się cenne, przeznaczone są głównie dla tych, którzy chcą zająć się rolnictwem od strony teoretycznej. Czasami decydują się na nie osoby posiadające ziemię, pragnące zostać zawodowymi rolnikami. Niemniej jednak ci, którzy gruntu nie posiadają, mogą zająć się rolnictwem jedynie pod kątem nowoczesnych technologii maszynowej czy technologii upraw. Studia nie są więc docelowo przeznaczone dla ludzi chcących na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę z zakresu rolnictwa w ten sposób. Choć zajęcia prowadzone są przez specjalistów, to o wiele lepszym rozwiązaniem będą kursy czy szkolenia, również prowadzone przez specjalistów ze świata nauki.