Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

o wszystkim

Stadion miejski w Poznaniu

Stadion miejski w Poznaniu budowany był od 1968 roku, a rozpoczęto od usypania wału ziemnego i wybudowania betonowych miejsc na ławki. Z upływem lat przybywało wiele nowych ważnych elementów wyposażenia stadionu, do których należały 56-metrowe maszty z jupiterami, których łączna moc oświetlenia wynosiła 1890 luksów. Swój debiut miały podczas meczu Polska-Grecja 15 października 1986 roku. Minęło kolejnych kilka lat i stadion miejski w Poznaniu został wzbogacony o elektroniczny zegar z tablicą wyników.

Przez następne lata nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych stadionu, jedynie w latach 90-tych na całym obiekcie zainstalowano plastikowe krzesełka. Wznowienie prac modernizacyjnych stadionu zaczęło się w 2002 roku od dobudowy trybuny, która dodatkowo zwiększyła ponad 8 tysięcy miejsc. Potem dobudowano zadaszenie trybuny i w kolejności przystąpiono do montażu podgrzewanej płyty boiska. Równocześnie z tymi pracami do roku 2008, prowadzono modernizacje istniejących trybun poprzez ich rozbudowanie, a to skutkowało zwiększeniem liczby miejsc całej trybuny do 9000.

W związku z organizacją w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 zapadła decyzja o zmianie architektury stadionu miejskiego. Początkowo projekt zakładał, że trybuny pomieszczą około 45 tysięcy kibiców, zostaną zamienione zwykłe krzesełka plastikowe na krzesełka kubełkowe składane, nowe zadaszenie miało być wykonane z pokrycia membranowego.

Prace modernizacyjne obiektu trwały w latach 2008-2010. Ostatecznie jednak ilość miejsc siedzących wyniosła ponad 43 tysiące, gdyż zamontowano szersze krzesełka niż wcześniej zakładano, co ograniczyło ich liczbę.

Oficjalne otwarcie stadionu miejskiego w Poznaniu nastąpiło 20 września 2010 roku uświetnione koncertem Stinga z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra. Od 14 czerwca 2013 roku stadion miejski w Poznaniu nosi nową nazwę INEA, którego sponsorem jest działający lokalnie operator telekomunikacyjny INEA. Umowa ze sponsorem została podpisana na pięć lat.

Stadion miejski w Poznaniu mieści się przy ulicy Bułgarskiej 17, a użytkowany jest przez piłkarski klub sportowy Lech Poznań.

Nie rozwiązanym problemem od początku powstania stadionu jest murawa boiska, gdyż od listopada 2010 roku była wymieniana aż 8 razy (ostatnio przed Euro 2012). Utrudnienie, z jakim boryka się boisko to opady deszczu, które ze względu na brak odpowiednich systemów odparowujących i odprowadzających wodę powodują, że mecze odbywają się w kałużach. Koszt takiej wymiany murawy na boisku wynosi jednorazowo około 400 tysięcy złotych. Rozmowy w sprawie wyegzekwowania warunków umowy z wykonawcą płyty boiska mają doprowadzić do poprawy tej kosztownej operacji.

Na stadionie miejskim w Poznaniu oprócz rozgrywek meczów piłki nożnej odbywają się także przeróżne imprezy okolicznościowe i koncerty. Wyposażenie stadionu, które stanowi profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie czy usługi multimedialne przyciągają co roku największe gwiazdy muzyki. W 2013 roku odbył się koncert z udziałem Alicii Keys i w 2014 zespołu Iron Maiden.

Obecnie stadion miejski w Poznaniu czeka na kolejne ogromne wydarzenie – festiwal muzyki hip-hopowej organizowany przez fundację Kochana Polsko z okazji 1050-tej rocznicy Chrztu Polski, który odbędzie się 29 sierpnia 2015 roku z udziałem wielkich gwiazd tej muzyki.