Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

myśliwy
Bez kategorii

Podstawowe wyposażenie myśliwego

Na wyposażenie myśliwego składa się z wiele najróżniejszych przedmiotów, które ułatwiają polowania i pomagają lepiej radzić sobie w trudnych warunkach. Co można wymienić wśród ekwipunku myśliwego i w co warto się zaopatrzyć przed wyruszeniem na pierwsze polowanie? O tym porozmawiamy w poniższym artykule.

Wyposażenie myśliwskie — dostosowanie do terenu

Zacznijmy od stroju myśliwego, ponieważ niezależnie od tego, czy jesteśmy amatorami, czy profesjonalistami, powinien być on dostosowany do konkretnych warunków. Należy pamiętać zmiennej pogodzie, która może pokrzyżować wiele planów. Pomocna w tej kwestii może być odzież nie tylko ciepła, ale też wodoodporna. Do tego zainwestujmy w dobre, nieprzemakalne buty z solidną podeszwą. Jeśli z kolei korzystamy z kamuflażu, zabezpieczmy się też przed opadami deszczu.

Weźmy też pod uwagę, jak długo chcemy spędzać czas na polowaniu. Wybierzmy więc plecak o odpowiedniej pojemności, zabierzmy odpowiednią ilość żywności i wody.  

Podstawowe wyposażenie myśliwego — o co należy zadbać?

Pamiętajmy, że sprzęt, którego potrzebujemy na polowanie będzie uzależniony od rodzaju polowania. W tym miejscu warto dodać, że zarówno buty, jak i odzież maskująca pełnią funkcję utrzymania ciepła stóp i zapewnienia kamuflażu. Buty muszą być więc solidne, by mogły wytrzymać długie chodzenie po lesie nawet w trudnych warunkach. Doświadczeni myśliwi często decydują się na buty myśliwskie charakteryzujące się dobrą przyczepnością i wodoodpornością. Pozwalają one na chodzenie nie tylko po błocie, ale i wodzie lub śniegu, bez konieczności moczenia stóp. Poniżej inne przydatne elementy myśliwskiego wyposażenia.

Noktowizor myśliwski

Noktowizor myśliwski jest urządzeniem optycznym znanym myśliwym od wielu lat. Za jego sprawą możliwa jest obserwacja zwierzyny nocą lub przy ograniczonym dostępie do światła dziennego. To niezbędna technologia, dla szukania śladów, tropienia i podczas rozpoznawania terenu. Co prawda noktowizor powstał z myślą o wojsku i służbach wywiadowczych, ale doceniono jego działanie także w innych aspektach. 

Urządzenie składa się z kilku elementów – obiektywu, wzmacniacza obrazu, okularu, elektroniki sterującej i zasilania. Podstawę jego działania stanowi wzmacniacz obrazu, który również zwiększa natężenie światła. Co ciekawe, te bardziej zaawansowane noktowizory zostały wyposażone też w funkcję odłączenia zasilania, kiedy dostęp światła się powiększy. Pamiętajmy, że noktowizora nie powinno się stosować w świetle dziennym, ponieważ stwarza to ryzyko uszkodzenia sprzętu. Obiektyw noktowizora może skupić rozproszone światło księżyca i gwiazd oraz promieniowanie podczerwone. 

Lornetka lub luneta

Wśród podstawowych elementów wyposażenia, których potrzebuje myśliwy, możemy wymyślić lornetkę lub lunetę. Te elementy wyposażenia umożliwiają dokładne obejrzenie odległych obiektów oraz zwierząt. To niezwykle ważna część polowania. Na rynku znajdziemy wiele różnych typów lornetek i lunet, które mogą mieć różne przeznaczenie. Wybierzmy wiec tą, która najlepiej będzie odpowiadała potrzebom naszych polowań. 

Dobrej jakości nóż myśliwski

Ciężko się nie zgodzić, że dobry nóż myśliwski to niezbędne narzędzie każdego myśliwego. Pełni on wiele funkcji, nie tylko służy do opatrywania zwierzyny i zdejmowania skóry, ale również do przecinania lin, sznurów, czy budowy schronienia. Dobrej jakości nóż powinien być ostrzony przed każdym użyciem oraz utrzymywany w czystości i suchości przez cały czas. Wybierzmy ostrze, które jest wykonane z wysokiej jakości stali, aby dobrze utrzymywało krawędź. Rękojeść powinna być wykonana z niewchłaniających wilgoci materiałów i dobrze leżeć w dłoni. Nie obejdzie się też bez pochewki, która jest wygodna do trzymania w dłoni i umożliwia łatwy i szybki dostęp do noża, gdy zajdzie taka potrzeba. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na tym elemencie, ponieważ ułatwia pracę myśliwego.