Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

terapia
Bez kategorii

Jak leczyć uzależnienie od internetu?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zwalczyć uzależnienie od internetu. To idealny dowód na to, że jest to bardzo rozpowszechniony problem. Wydaje się, że na ten rodzaj uzależnienia najbardziej podatne są osoby młode. Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub bliska Ci osoba może cierpieć na uzależnienie od internetu, leczenie tej przypadłości nie powinno być Ci obce. Dobrze byłoby, więc gdybyś dowiedział się, w jakich miejscach możesz poszukiwać profesjonalnego wsparcia i pomocy. 

Po czym rozpoznać problem?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak leczyć uzależnienie od internetu, najprawdopodobniej borykasz się już tym problemem. Co powinno wzbudzić Twoją szczególną czujność? Na pewno warto rozważyć leczenie, jeśli przez większą część dnia przeglądasz witryny internetowe, grasz w gry online bądź podejmujesz innego rodzaju aktywności w sieci. Bardzo niepokojące jest odcinanie się od kontaktów z innymi w świecie rzeczywistym. Jeśli po raz kolejny rezygnujesz ze spotkania ze znajomymi na rzecz surfowania po internecie, zastanów się nad tym, czy na pewno chcesz tak żyć. Być może, nie jesteś już w stanie samodzielnie ograniczyć korzystania z internetu. Na szczęście, możesz dać sobie szansę, udając się po specjalistyczną pomoc. 

Skorzystaj z psychoterapii uzależnień 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyleczyć uzależnienie od Internetu, musisz wiedzieć, że przed Tobą naprawdę ciężka praca. Podstawową metodą leczenia uzależnień jest bowiem psychoterapia. Sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu, zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Ważne jest to, aby psychoterapeuta dysponował fachową wiedzą na temat prowadzenia terapii osób uzależnionych. W trakcie terapii będziesz mógł uświadomić sobie to, z jak wielkim problemem się zmagasz. Poznasz jego przyczyny, a przede wszystkim narzędzia, dzięki którym będziesz mógł pokonać uzależnienie. Przygotuj się jednak na to, że w trakcie psychoterapii będą zdarzały się trudne momenty. Opór w terapii świadczy jednak o postępie, dlatego nie należy jej porzucać w chwilach zwątpienia.

Kiedy wskazana jest konsultacja psychiatryczna?

Psychoterapia indywidualna stanowi podstawową metodę walki z uzależnieniem od internetu. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja psychiatryczna. Pomoc lekarza będzie niezbędna, jeśli uzależnienie wynika bądź stało się przyczyną zaburzeń psychicznych. Mowa tu, chociażby o depresji. Lekarz psychiatra będzie umieć zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Farmakoterapia nie zawsze jest jednak konieczna. Bardzo prawdopodobne jest to, że lekarz utwierdzi Cię w przekonaniu, że potrzebna jest Ci przede wszystkim psychoterapia. Leki mogą jednak pomóc, jeżeli uzależnieniu towarzyszy znacznie obniżony nastrój, który utrzymuje się powyżej dwóch tygodni. 

Pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień 

Wiele osób pragnie dowiedzieć się jak pokonać uzależnienie od internetu bez konieczności pobytu w ośrodku zamkniętym. Jak już zaznaczono wyżej, możliwe jest to dzięki psychoterapii indywidualnej, która jak najbardziej może odbywać się w trybie ambulatoryjnym. Niemniej jednak niekiedy pobyt w szpitalu jest konieczny. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień niosą pomoc osobom, które już całkowicie utraciły kontrolę nad korzystaniem z internetu. Ich poważnym problemem może być agresja. Mogą także zaniedbywać podstawowe potrzeby swojego organizmu. Jeżeli lekarz psychiatra bądź terapeuta twierdzą, że niezbędny jest Ci pobyt w ośrodku zamkniętym, zastanów się nad tym, czy przypadkiem nie mogą mieć racji. Możesz skorzystać zarówno z pomocy ośrodka państwowego, jak i prywatnego. Czas oczekiwania na wolne miejsce w ośrodku państwowym będzie jednak zdecydowanie dłuższy. Pobyt w szpitalu może mieć różną długość. Wszystko zależy od tego, jak poważny jest Twój problem i czy towarzyszą mu jakieś inne schorzenia. Walkę z uzależnieniem od internetu może Ci utrudniać na przykład depresja. Niemniej jednak, po kilku tygodniach intensywnego leczenia, powinieneś poczuć się zdecydowanie lepiej.