Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

szambiarka
Bez kategorii

Jakie szambo do domu jednorodzinnego?

Zbiornik bezodpływowy to powszechnie stosowane rozwiązanie w sytuacji, gdy działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór odpowiedniego szamba stanowi znacznie trudniejsze zadanie, niż jeszcze kilka lat temu. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Jakie szambo do domu jednorodzinnego? Usytuowanie zbiornika

Rekomendowane jest bardzo dokładne przemyślenie usytuowania szamba na działce. Musi być przede wszystkim zagwarantowane jego wygodne opróżnianie. Nie można przy tym oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć o bezpieczeństwie eksploatacji. Należy mieć świadomość, że przepisy prawne bardzo dokładnie określają, gdzie może znajdować się przydomowe szambo, ponieważ nie powinno zostać umiejscowione blisko domu.

Warto wiedzieć, że omawiane rozwiązanie o pojemności niecałych 10 m³ musi znajdować się przynajmniej 5 metrów od okien budynków i drzwi. Osoby, które są zainteresowane zaopatrzeniem się w bardzo wysokiej jakości produkt, powinny zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://betonpref.pl/produkt/szambo-dwukomorowe-10m3-10000l-niskie/.

Jakie szambo do domku jednorodzinnego? Formalności

Użytkownicy, którzy mają w planach wybudowanie własnego zbiornika na ścieki, powinni zgłosić ten zamiar w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Należy zaznaczyć, że zbiorniki bezodpływowe do 10 m³ nie będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji trzeba złożyć zgłoszenie. W przypadku, gdy urząd w terminie 21 dni nie wyda sprzeciwu, można bez problemu rozpocząć instalację szamba. Z kolei zbiorniki większe niż 10 m³ będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę.

Jak działa i jak zbudowane jest szambo do domu jednorodzinnego?

Użytkownicy mogą zdecydować się na zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Wspomniana oczyszczalnia będzie wiązała się z niższymi kosztami eksploatacji. Oczywiście, rozwiązanie będzie wymagało większej działki, a także oddalenia od ujścia wody przynajmniej o 30 m. Ponadto można starać się o przyznanie dofinansowania z funduszy gminnych oraz centralnych zarówno na oczyszczalnię ścieków, jak i szambo.

W przypadku mniejszych działek znacznie lepszą opcją będzie niewielkie szambo ekologiczne. Warto wiedzieć, że w każdym z wariantów ścieki z domowej sieci kanalizacyjnej będą przenoszone do zbiornika zakopanego w ziemi.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości przypadków do budowy szamba wykorzystywane są zbiorniki biologiczne, betonowe lub plastikowe. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne szamba z drenażem rozsączającym. Należy mieć świadomość, że wspomniane modele nie będą wymagały od użytkowników dodatkowej obsługi. Ich koszt utrzymania również nie jest wysoki w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Najczęściej wymienianą wadę tego rodzaju szamba przez użytkowników stanowi skomplikowana instalacja.

Jakie szambo w domu jednorodzinnym będzie najlepszą opcją?

Bardzo dobrym wyborem będzie szambo hybrydowe nazywane również trzykomorowym. W tym przypadku do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń wykorzystuje się proces natleniania oraz czynny osad. Godny uwagi jest fakt, że na bardzo podobnej zasadzie działa szambo tunelowe. Umożliwia oddzielić substancje nierozpuszczalne w wodzie, a następnie utworzyć osad na dnie zbiornika. Dzięki temu pozwala na biochemiczny rozkład poszczególnych zanieczyszczeń.

Kolejną opcją będzie szambo kontenerowe. W zdecydowanej większości przypadków tego typu rozwiązanie instalowane jest pod kontenerami sanitarnymi. Należy zaznaczyć, że zbiornika nie zakopuje się w ziemi.

Można również postawić na „’szambo na deszczówkę”. W tym wariancie do środka zostaje odprowadzana woda deszczowa. Warto wiedzieć, że coraz częściej w ten sposób wykorzystywane są nieużywane zbiorniki.

Można zaobserwować, że z rok na rok coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników cieszy się szambo samospalające. W tym rozwiązaniu stosowany jest zbiornik dwukomorowy.