Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

żuraw wieżowy
Bez kategorii

Jak przebiega montaż żurawia wieżowego?

Rozwój sektora budowlanego jest ściśle związany z możliwościami, jakie dało wykorzystywanie maszyn umożliwiających sprawne przemieszczanie wielkoformatowych materiałów na terenie budowy. Trudno jest sobie wyobrazić dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe bez użycia żurawi wieżowych. Urządzenia tego typu to niewątpliwe ułatwienie prac, jednak tylko w przypadku zachowania szczególnej ostrożności w użytkowaniu, a już na pewno podczas montażu. Ostatecznie chodzi o zdrowie i życie pracowników budowy, a czasem nawet przypadkowych przechodniów.

Żuraw wieżowy – czyli co?

Zanim wyjaśnimy, jak montuje się żurawia, warto dowiedzieć się, czym on właściwie jest. To nic innego jak maszyna robocza wykorzystywana na terenie budowy do podnoszenia i przenoszenia elementów wielkogabarytowych. Urządzenie znane jest też pod nazwą żurawia dźwigowego. Należy do rodziny urządzeń dźwignicowych, zwanych potocznie dźwigami.

Jak każde tego typu urządzenie podlega regularny kontrolom Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), a do jego obsługi wymagane jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. Obie te kwestie są niezmiernie istotne ze względu na gabaryty sprzętu i wysokie prawdopodobieństwo wypadku w przypadku operowania nim przez osobę niepowołaną lub braku odpowiednich przeglądów.

Żurawie zalicza się do największych maszyn roboczych. Ze względu na rodzaj podstawy dzielą się na kotwione, czyli stacjonarne oraz przejezdne. Natomiast wśród dźwigów kotwionych do fundamentów wyróżniamy modele górnoobrotowe i dolnoobrotowe. Jaka jest zatem różnica między montażem żurawia wieżowego górnoobrotowego a dolnoobrotowego?

Jak wygląda montaż żurawia górnoobrotowego?

Na pewno każdy przynajmniej raz w życiu widział stojącego wielkiego żurawia na placu budowy. Taki widok można najczęściej spotkać w mniejszych lub większych miastach. Jednak ilu z nas miało okazję przyglądać się procesowi wznoszenia takiego olbrzyma? Jak wygląda montaż żurawia z górną opcja obrotu?

Żurawie wieżowe tego typu montuje się na wielkoformatowej ramie krzyżowej, która wymaga specjalnego obciążenia wyrównującego balans dźwigu. Najczęściej są to betonowe płyty układane na wieży żurawia. Następnie przystępuje się do montażu tzw. wstawek, czyli ustawienia przy pomocy modeli przejezdnych stalowych części ramy aż do uzyskania odpowiedniej wysokości dźwigu. Monterzy przykręcają każdą wstawkę na specjalne mocowania, tak aby mieć pewność, że każdy element jest stabilny i gwarantuje bezpieczeństwo na terenie budowy.

Na końcu wieży umieszczana jest obrotnica. Do obrotnicy przymocowana zostaje przeciwwaga z częściowym obciążeniem. Wysięgnik ze względu na długość składa się na ziemi. Po złożeniu w całości jest podawany na górę. Tuż po przymocowaniu tego elementu zostaje dołożone obciążenie do przeciwwagi. Tak zamontowany dźwig daje gwarancję niezawodności podczas wykonywanych prac.

Montaż żurawia wieżowego dolnoobrotowego

Procedura montażu żurawia wieżowego dolnoobrotowego różni się nieco od poprzednika. Wspólnym etapem jest na pewno posadowienie elementu krzyżowego lub kotwiącego do fundamentu, a także jego wypoziomowanie. Tak jak w przypadku montażu żurawi górnoobrotowych, wszystkie elementy dźwigu są przywożone na teren budowy w elementach przy użyciu samochodów ciężarowych.

Za pomocą żurawi samojezdnych przystępuje się do montażu żurawia dolnoobrotowego. Na przygotowanej podstawie krzyżowej następuje proces łączenia pojedynczych licznych elementów wieży. Podczas tego procesu umieszcza się w komponentach tzw. balast centralny. Służy on do późniejszego montażu obrotnicy i wysięgnika.

Wysięgnik składany jest na ziemi. Natomiast proces jego zakładania odbywa się na obrotnicy. Ostatni, ale niezmiernie istotny etap montażu żurawia wieżowego tego typu to dokładne sprawdzenie oraz regulacja wyłączników zarówno przeciążeniowych, jak i krańcowych.

Jak widzimy, prace monterskie żurawi nie należą do najłatwiejszych i generują niezwykle dużą odpowiedzialność na wykonujących to zadanie. Dlatego zawsze przy realizacjach inwestycji należy stawiać na fachowców oraz wybierać wyłącznie profesjonalne firmy specjalizujące się w takich usługach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Wśród prawdziwych specjalistów warto zwrócić uwagę na tych ze strony https://sklep.corleonis.pl/pl/content/11-montaz-i-demontaz-zurawi-wiezowych.