ogród

Samodzielne urządzanie ogrodu to spore wyzwanie. Podczas aranżowania terenu przydomowego trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się nad własnymi preferencjami, potrzebami i możliwościami finansowymi. Bardzo ważne jest również dopasowanie stylu ogrodu do architektury budynku w celu stworzenia spójnej całości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zaaranżować ogród i o czym pamiętać w czasie jego urządzania, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

O czym pamiętać podczas aranżowania ogrodu?

Zastanawiasz się, jak urządzić ogród? Otóż najlepiej zgodnie ze swoimi indywidualnymi upodobaniami i potrzebami. Ponadto bardzo ważne, abyś pamiętało o kilku kwestiach omówionych poniżej.

Określ przeznaczenie ogrodu

Jeśli chcesz rozpocząć aranżowanie ogrodu, zacznij od określenia, jakie będzie jego przeznaczenie. Zastanów się, czy przestrzeń ta ma służyć do wypoczynku, do zabawy czy może ma stać się małym ogrodem botanicznym. Jeśli chcesz, aby teren przydomowy był strefą relaksu, zainwestuj w wygodne meble ogrodowe np. leżankę, podwieszany fotel czy kanapę. Jeśli jednak pragniesz urządzić przestrzeń do rozrywki dla dzieci, stwórz mały plac zabaw. Kup zjeżdżalnię i huśtawkę, zbuduj piaskownicę i sięgnij po ogrodowe zabawki. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem roślinności i chcesz stworzyć na swoim terenie mały ogród botaniczny, zacznij od wybrania roślin i przygotowania pod nie przestrzeni.

Dostosuj aranżację ogrodu do stylu budynku

Aranżując ogród, należy pamiętać również o dostosowaniu jego stylistyki do architektury budynku. Jeśli Twój dom utrzymany jest w stylu nowoczesnym, zrezygnuj z urządzania ogrodu w formie rustykalnej. Pamiętaj, że budynek i teren przydomowy muszą tworzyć spójną całość. W przeciwnym razie uzyskasz mało estetyczny efekt.

Wybierz roślinność do ogrodu

Aby ogród prezentował się efektownie, należy posadzić w nim roślinność. Ważne, aby dobrać kwiaty, krzewy i drzewa do stylu, w jakim ma zostać urządzona przestrzeń. Jeśli chcesz stworzyć ogród nowoczesny, sięgnij po rośliny o stonowanych barwach i minimalistycznych formach. Świetnie sprawdzą się ozdobne trawy, lawendy, magnolie, hortensje czy funkie. Jeśli jednak chcesz urządzić ogród w stylu rustykalnym, wybierz rośliny o fantazyjnych kolorach i kształtach, takie jak np. kosmosy, słoneczniki, tulipany czy szafirki.

Pamiętaj o oświetleniu ogrodu

Urządzając ogród, nie można zapomnieć o zakupie odpowiedniego oświetlenia. Co będzie najlepsze? Lampy solarne! Są one energooszczędne, ekologiczne i dostępne w bardzo wielu wariantach, dlaczego z łatwością można dopasować je do stylistyki ogrodu. Najlepsze lampy solarne gwarantują intensywne, skuteczne oświetlenie, a dodatkowo stanowią wspaniałą dekorację.

Zainwestuj w solidne meble ogrodowe

Ogród to idealne miejsce do relaksu. Jednak, aby móc w nim odpoczywać, należy wyposażyć go w komfortowe meble. Świetnym wyborem są leżaki, fotele i sofy ogrodowe. Warto wybrać modele zachwycające nie tylko designem, ale również jakością. Najlepiej sięgnąć po meble ogrodowe wykonane z solidnych materiałów, odpornych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.