Trening kettlebell od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Charakterystyczny przyrząd to pewnego rodzaju odważnik, który wyglądem przypomina kulę z dużym uchwytem. Może być dodatkiem podczas treningów personalnych, grupowych zajęć fitness, a także podstawowym elementem całej jednostki. Co ciekawe, wiele osób wykorzystuje go także do treningu w domu. Ćwiczenia z jego wykorzystaniem pomagają uzyskać bardzo dobre efekty sylwetkowe, wzmacniają ciało, poprawiają kondycję oraz wytrzymałość.
Kettlebell — rodzaje
Obecnie na rynku można znaleźć szereg różnego rodzaju kettlebelli wykonanych najczęściej ze stali lub żeliwa. Dostępne są egzemplarze ważące już od 1 kg do nawet 50 kg. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie, należy kierować się przede wszystkim własnymi predyspozycjami i możliwościami. Jaki kettlebell na początek wybrać? Osoby niemające wcześniej styczności z takim sprzętem powinny wybierać te lżejsze, ważące od 1 do 8 kg, natomiast wraz z progresem treningowym warto sięgać już po egzemplarze o większej wadze.
Podczas treningu kettlebell istotna jest zarówno technika wykonywania czynności, jak i bezpieczeństwo. Dlatego, jeżeli nie czujesz się pewnie podczas danego ćwiczenia, lepiej wykonać je z odważnikiem o mniejszej wadze.
Kettlebell — zastosowanie
Wszechstronne zastosowanie to największy atut wykorzystania kettlebella. Efekty przed i po regularnie wykonywanych ćwiczeniach są widoczne już po kilku tygodniach. Przede wszystkim kettlebell wykorzystuje się jako element treningu siłowego oraz HIIT. Najpopularniejsze ćwiczenia to: swing, clean, wznosy, przysiady, martwy ciąg oraz wykroki. Niektóre z nich wymagają wypracowania właściwej techniki, dlatego osoby początkujące, które chcą wykonywać tego typu trening w domu, powinny zasięgnąć porady trenera personalnego.
Ćwiczenia z kettlebell — efekty
Osoby regularnie wykonujące ćwiczenia z kettlebell mogą liczyć na efekty nie tylko sylwetkowe, ale również zdrowotne. W zależności od celu treningowego można dzięki niemu rozbudować muskulaturę, poprawić kondycję, gibkość i wytrzymałość, a także zwiększyć ruchomość stawów.
Trening kettlebell zaleca się osobom, które wykonują pracę siedzącą, ponieważ wzmacnia kręgosłup, poprawia stabilność mięśni głębokich oraz koryguje postawę ciała. Odpowiednio zaplanowane ćwiczenia mogą również przyczynić się do efektywnego odchudzania. Ten rodzaj treningu wykonują także zawodnicy sportów walki ze względu na możliwość zwiększenia siły, dynamiki ruchu i szybkości.
Przeciwwskazania do wykonywania treningu kettlebell
Mimo szeregu korzyści, jakie niesie za sobą ten rodzaj ćwiczeń, w niektórych przypadkach wykonywanie go może wiązać się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim trening kettlebell nie jest zalecany osobom po niedawno przebytych kontuzjach oraz tym, którzy borykają się z wadami postawy. Jednakże po przebytej rekonwalescencji można wprowadzać poszczególne ćwiczenia, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego trenera.
O czym należy pamiętać podczas treningu?
Każdy trening, aby przynosił efekty oraz był bezpieczny, powinien być przeprowadzony we właściwy sposób. Przed przystąpieniem do ćwiczeń z wykorzystaniem kettlebell należy wykonać kilkunastominutową rozgrzewkę, a po ich zakończeniu warto poświęcić czas na stretching. Jeżeli dopiero uczysz się wykorzystywać ten przyrząd, zaleca się na sam początek wybrać odważnik o mniejszej wadze. Dzięki temu nauczysz się poprawnej techniki wykonywania danego ćwiczenia. Z czasem możesz sięgać po cięższe odważniki. W treningu kettlebell istotny jest również chwyt, dlatego wiele czynności wykonuje się najczęściej oburącz.
Podsumowanie
Wykorzystanie kettlebella stanowi ciekawe urozmaicenie. Przyrząd ten może być włączony do planu treningowego na każdym etapie zaawansowania. Jest dostępny na każdej siłowni, a także można go zakupić w sklepach sportowych i wykorzystać go do treningu w domu.
Trening kettlebell skutecznie modeluje i wysmukla sylwetkę oraz wspiera wiele partii mięśniowych. Warto mieć to na uwadze, jeżeli do ćwiczeń poszukujesz nowego bodźca lub chcesz przełamać rutynę.