samochód

Zakup używanego pojazdu się opłaca, o czym wie każdy, kto interesuje się motoryzacją. Niestety, wiąże się on również z dużym ryzykiem. Z łatwością można natrafić na pojazd ukradziony lub obciążony kredytem. Nie lepiej stanie się, jeśli otrzymamy pojazd powypadkowy. Wszystko to łączy się nie tylko z problemami prawnymi, ale również z możliwością awarii, która może kosztować nas zdrowie, a nawet i życie. Dlaczego jeszcze warto sprawdzić samochód przed jego kupnem i jak to zrobić?

Kupno używanego pojazdu – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach samochody z salonów rzadko kupowane są przez osoby prywatne – ich nabywcami zwykle są firmy lub osoby prowadzące samodzielne działalności gospodarcze. Osoby prywatne zwykle stawiają na pojazdy używane, które potrafią sprawować się świetnie jeszcze przez wiele lat. Niestety, na kupujących czeka wiele problemów, dlatego warto wiedzieć o kilku najważniejszych faktach.

Najważniejszym z nich jest ten, że prawo stoi po stronie kupującego. Co to oznacza? Kodeks Cywilny mówi o tym, że sprzedający nie może zatajać lub przekręcać informacji na temat danego pojazdu. Jest to czyn karalny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób wciąż spróbuje zwiększyć tak swoje zarobki. Właśnie z tego powodu sprawdzanie auta przed zakupem jest tak ważne. Warto przyjrzeć się, jak można tego dokonać.

Jak samodzielnie sprawdzić pojazd?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, jak dużo można sprawdzić bez specjalistycznej wiedzy lub urządzeń. Warto przyjrzeć się temu, co z łatwością można sprawdzić samemu.

  • Działanie drzwi – otwieranie z trudem może oznaczać przebyty wypadek.
  • Stan ogumienia i rodzaj opon – wszystkie opony powinny być tego samego producenta i nie być całkowicie zużyte, chyba że obniżona zostaje z tego powodu cena.
  • Ślady korozji i uszkodzeń nadwozia – wszelkiego rodzaju wgniecenia i ubytki w lakierze można z łatwością zauważyć. Warto też sprawdzić korozję na progach, nadkolach i wszystkich szczelinach.
  • Wydajność układu klimatyzacyjnego – wystarczy włączyć bieg jałowy i poczekać, czy temperatura się zmniejsza – powinna być mniejsza o przynajmniej 10 stopni w stosunku do pogody na zewnątrz.
  • Stan oświetlenia zewnętrznego – warto sprawdzić, czy każda lampa jest na swoim miejscu i działa, jak należy.
  • Stan wnętrza pojazdu – tutaj trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na uszkodzenia, ale również na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które mogą pozostawiać odór na wiele lat.

Samodzielne sprawdzenie samochodu przed zakupem może nie wystarczyć – warto również pomyśleć o jeździe próbnej, która może wykazać wiele problemów.

Jazda próbna – na co zwracać uwagę?

Przed zakupem jazda próbna jest całkowitą koniecznością, gdyż w innym wypadku trudno znaleźć wiele problemów, które mogą dyskwalifikować pojazd. Tutaj warto zwracać uwagę na wiele aspektów – przede wszystkim:

  • pracę układu zapłonowego,
  • pracę rozrusznika,
  • kontrolki na desce rozdzielczej,
  • ewentualne szarpnięcia podczas jazdy,
  • reaktywność samochodu na ruch kierownicy,
  • szybkość reakcji hamulców i jakość ich działania,
  • hałas podczas prowadzenia.

Wszystko to może powodować wiele problemów w przyszłości. Niestety, nie każdy ma wystarczająco dużą wiedzę, aby od razu diagnozować dany problem. Ważne jest jednak, aby nie lekceważyć tych objawów i przejść do najważniejszego elementu kontroli pojazdu – wizyty u mechanika.

Jak mechanik pomoże w zakupie?

Ograniczenie, które wynika zarówno z doświadczenia, wiedzy, jak i dostępnego sprzętu, nie tyczy się mechanika. W tym wypadku sprawdzenie auta przed kupnem będzie kompaktowe – sprawdzony zostanie każdy aspekt, aby być pewnym, że sprzedający nie ukrył żadnego z problemów.

Specjalista dokładnie sprawdzi działanie silnika, stan płynów eksploatacyjnych, miejsce ewentualnych wycieków, zapisane błędy w komputerze pojazdu, jak i setkę innych pomniejszych spraw. Po więcej informacji o tym, jak dobry mechanik może pomóc w sprawdzeniu pojazdu warto zajrzeć na stronę https://www.autotesto.pl/sprawdzanie-auta-bydgoszcz/

Jak widać, sprawdzenie auta przed zakupem jest koniecznością, jednak nie można jej dokonać w pełni samodzielnie – pomoc specjalisty będzie nieoceniona.