Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

Bez kategorii

Fartuchy medyczne – Zastosowanie

Odzież medyczna to ubranie robocze specjalnego zastosowania w specyficznych warunkach. Musi więc spełniać określone wymagania co do materiału, z jakiego jest wykonana. Zawody medyczne obarczone są ryzykiem kontaktu z różnymi patogenami, płynami, zarazkami, bakteriami, występującymi w licznych skupiskach. Z tego też powodu personel medyczny używa odzieży ochronnej w postaci różnego rodzaju fartuchów, chroniących ciało i odzież osobistą, która znajduje się tuż pod fartuchem.

Fartuchy medyczne jako rodzaj odzieży ochronnej dla personelu służby zdrowia

 

Wśród odzieży ochronnej służby zdrowia i zawodów okołomedycznych podstawową ochroną są fartuchy medyczne. Mogą być wykonane z materiałów wielokrotnego użytku, które poddane procesowi prania i dezynfekcji nadają się do ponownego użytku, lub jednorazowe, które po użyciu należy wyrzucić. Wśród tych jednorazowych rozróżnia się też rodzaje w zależności od ich przeznaczenia.

 

Fartuchy medyczne wielokrotnego użytku

Uszyte powinny być ze specjalnej tkaniny, dzięki której fartuch jest wygodny, lekki, łatwo się pierze, łatwo prasuje, jest odporny na plamy i zabrudzenia oraz na wysokie temperatury prania, co pozwala łatwo utrzymać go w czystości. Tkaniny wykorzystywane do produkcji to bawełna czysta lub z domieszką poliestru, spandexu. 

 

Występują w wersji damskiej i męskiej oraz różnej długości i w różnym fasonie. Klasyczne długie oraz 3/4 z rękawami krótkimi, długimi, bardziej dopasowane do sylwetki oraz luźniejsze, zapinane na guziki, napy, haftki czy z suwakiem. Fartuchy medyczne wielokrotnego użytku nie muszą być białe. W ofercie producentów odzieży medycznej jest bogata gama kolorystyczna. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na skład tkaniny, uwagi dotyczące sposobu pielęgnacji, ilość, rozmieszczenie i wielkość kieszeni, sposób dopasowania.  

Fartuchy medyczne jednorazowe

Podobnie jak te wielokrotnego użytku, stosowane są w celu zabezpieczenia tego, co znajduje się pod nimi. Różnica polega na tym, że jednorazowe używane są jeden raz, a następnie poddawane utylizacji. Rozróżnić wśród nich należy takie, które są wykonane z lżejszej, cieńszej włókniny polipropylenowej, oraz takie do bardziej wymagających zadań specjalnych, gdy jest ryzyko kontaktu z materiałem zakaźnym, płynami ustrojowymi. Te fartuchy medyczne jednorazowe wykonane są ze wzmocnionej tkaniny tzw. w skrócie SMS (Spunbond-Meltblown-Spunbond). 

  • Jednorazowe fartuch medyczne z włókniny polipropylenowej, a potocznie nazywanej flizeliną. Fartuchy z niej wykonane są lekkie, cienkie, bardzo często stosowane dla pacjentów i dla osób odwiedzających. Bardzo często nie jest to odzież jałowa i zapewnia tylko podstawową ochronę, nie nadaje się do użytkowania podczas zabiegów chirurgicznych, nie są barierą przed różnego rodzaju płynami ustrojowymi.

 

  • Jednorazowe fartuchy medyczne z tkaniny SMS. Używane podczas zabiegów chirurgicznych. Charakterystyczną cechą materiału jest to, że tkanina nie prześwituje. Zapewniają pełną ochronę przed zabrudzeniami różnymi płynami i materiałem zakaźnym. Mogą być stosowane, gdy istnieje ryzyko pojawienia się dużej ilości płynów, krwi. Są wygodne, lekkie, nie krępują ruchów. Ich rękawy często mogą być zakończone mankietami. Dopasowanie polega na wiązaniu znajdującym się na karku i w pasie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest szybkie zdjęcie i ponowne założenie nowego.

Dla kogo przeznaczone są fartuchy medyczne – Zastosowanie

 

Obowiązek stosowania fartuchów medycznych dotyczy pracowników służby zdrowia, począwszy do personelu lekarskiego, poprzez pielęgniarski, opiekuńczy, sprzątający, po pracowników prosektorium, podczas wykonywania sekcji i badań nad preparatami pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego. Warto brać pod uwagę, że fartuchy pełnią funkcję przede wszystkim ochronną. Z tego powodu zastosowanie znalazły w każdej placówce medycznej, rehabilitacyjnej, w szpitalach, przychodniach, sanatoriach, aptekach. Stosowane przez studentów medycyny, farmacji, podczas nauki i na praktykach oraz podczas zajęć w prosektorium czy w laboratorium. Fartuchy medyczne używane są też w medycynie weterynaryjnej, podczas przyjmowania i badania pacjentów oraz w trakcie wykonywania zabiegów.