Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

opiekunka
Bez kategorii

Ile kosztuje opieka nad osobą starszą?

Każdy marzy o tym, aby móc do końca życia cieszyć się pełną sprawnością. Zarówno jeżeli chodzi o sprawność fizyczną, jak i również o umysłową. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu nikt nie będzie musiał zdawać się na inne osoby. Tylko że zdecydowana większość osób nie może liczyć na taką możliwość. Z biegiem czasu zdrowie zaczyna się psuć, a sprawność fizyczna oraz umysłowa ma się w coraz gorszym stanie.

Opieka dla seniora w Poznaniu

Całkiem możliwe, że zdecydowana większość społeczeństwa wie, o czym jest dokładnie mowa. Jeżeli sami nie doświadczają niepełnosprawności starczej, to ktoś z bliskiego kręgu ich osób się z tym zmaga. Co można dokładnie zrobić w takiej sytuacji? Trzeba działać. W szczególności, jeżeli mowa jest tutaj o osobach bliskich, które już na co dzień nie są w stanie poradzić sobie z rzeczywistością.

Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to „będę samodzielnie pomagać”. Któż mógłby odmówić pomocy własnym rodzicom, czy też dziadkom? Należy jak najbardziej pomagać, jednak nie ma się co oszukiwać — trzeba mierzyć siłę na zamiary. Tym bardziej że wiele osób pracuje zawodowo i nie jest w stanie całą dobę pilnować seniora. W szczególności, jeżeli wymaga on aktywnego zaangażowania. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli ktoś zachowuje pełnię umysłu, a ma problem jedynie z kondycją fizyczną (np. brak sił do przyniesienia zakupów, ugotowania obiadu), a co innego jeżeli ktoś wymaga ciągłej, całodobowej opieki — m.in. ze względu na Alzheimera, czy też na demencję starczą.

Prywatna opieka dla osób starszych

Na szczęście, są instytucje, które są wsparciem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie opiekować się nad osobami starszymi. Opieka dla seniorów w Poznaniu, jak również w innych miastach, oferowana jest w różnoraki sposób. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją domy opieki dla seniorów. Takie, gdzie można przeprowadzić się już do końca życia.

Istnieje również możliwość sprawowania opieki nad daną osobą w domu przez całą dobę. Mówiąc wprost — opiekun zamieszkuje z osobą starszą i z jego rodziną lub też mieszkają oni samodzielnie. Trzecia opcja to kilkugodzinna opieka nad osobą starszą. Ile kosztuje taka usługa? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z którą z tych sytuacji ma się do czynienia.

Niekiedy może być to kilkanaście złotych za godzinę, a czasem stawki są jeszcze większe. Im bardziej złożona będzie opieka, tym stawki mogą iść bardziej w górę. Innym aspektem jest też doświadczenie i kwalifikacje osoby zajmującej się naszym bliskim. Czasami chodzi też o zwyczajne dotrzymanie towarzystwa, aby senior nie czuł się sam w swoich czterech ścianach. Czasami opiekun/opiekunka musi zadbać o podanie leków w odpowiednich godzinach, utrzymanie prawidłowej higieny, itd.

Warto po prostu zapytać, wyjaśniając dokładnie, o jaką pomoc chodzi. Takie ośrodki, czy też prywatne instytucje, zapewniające opiekę we własnych domach, na pewno szczegółowo podadzą ceny, tłumacząc jednocześnie, na co też w danym momencie można liczyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że troska nad osobą starszą to powinność młodszych pokoleń.