Bób to roślina strączkowa, której popularność staje się coraz większa. Jest zdrowa i pyszna, a jej uprawa nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. To warzywo skrywa mnóstwo białka roślinnego, błonnika, witamin i minerałów. Często wykorzystuje się go w kuchni jako składnik różnych potraw, takich jak zupy, sałatki czy dania główne. Dlaczego warto hodować bób? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest bób?
Bób to roślina strączkowa z rodziny motylkowatych, uprawiana ze względu na jadalne nasiona (czyli bób właściwy) lub młode strąki (czyli bób szparagowy). W warunkach naturalnych występuje na obszarach basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, jednak obecnie koduje się go w wielu krajach na całym świecie.
Bób rośnie w postaci krzewów, które osiągają od 30 cm do nawet 2 m wysokości. Ma charakterystyczne liście, złożone z parzystych listków, a także kwitnie na biało lub różowo. Z czasem kwiaty przekształcają się w strąki o długości od kilku do kilkunastu centymetrów, w których znajdują się nasiona.
Bób może być uprawiany zarówno dla zbioru nasion, jak i dla młodych, niedojrzałych strąków. Więcej informacji o tym, jak rośnie to warzywo oraz o jego uprawie można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową https://www.warzywapolowe.pl/jak-rosnie-bob/.
Bób i jego właściwości
Dlaczego warto uprawiać bób? Głównie ze względu na szereg jego pozytywnych właściwości. Stanowi cenne źródło białka roślinnego, co czyni go szczególnie wartościowym składnikiem diety dla wegetarian, wegan i osób, które chcą ograniczyć spożycie mięsa. Proteiny zawarte w bobie są dobrze przyswajalne oraz dostarczają organizmowi aminokwasów, z których to organizm może syntetyzować własne białka.
Ponadto bób jest źródłem błonnika, który wpływa korzystnie na trawienie i poziom cholesterolu we krwi, a także zapobiega zaparciom oraz chorobom jelit. Zawiera również witaminy – C (silny antyoksydant, pomocny we wzmacnianiu układu odpornościowego), z grupy B (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i metabolicznego) oraz K (ważna dla prawidłowej krzepliwości krwi).
Oprócz tego bób jest również źródłem minerałów, takich jak żelazo (niezbędne dla produkcji hemoglobiny, czyli składnika krwi odpowiedzialnego za transport tlenu), magnez (wpływa na pracę układu nerwowego i mięśniowego), miedź (bierze udział w produkcji czerwonych krwinek), a także fosforu, potasu czy cynku.
Ze względu na swoje właściwości odżywcze warzywo jest uznawane za cenny składnik diety, który może przyczynić się do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto najważniejsze powody, odpowiadające na pytanie, dlaczego warto hodować bób.
Bób, uprawa – dlaczego warto?
Uprawa bobu jest stosunkowo łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. Może to być więc dobry wybór dla początkujących ogrodników, którzy chcą spróbować swoich sił w hodowli własnych warzyw. Ponadto warto uprawiać tę roślinę również ze względu na jej własności odżywcze czy korzyści dla środowiska.
Bób jest rośliną motylkową, co oznacza, że korzenie zawierają bakterie zdolne do wytwarzania azotu z powietrza. Ta umiejętność pozwala na ulepszanie stanu gleby i zmniejsza tym samym potrzebę dodatkowego stosowania nawozów, co wpływa na ochronę środowiska. Roślina ta przyciąga również wiele gatunków owadów. To z kolei przyczynia się do zwiększenia populacji ptaków i innych zwierząt żywiących się insektami.
Jak wykorzystać bób w kuchni?
Bób to warzywo, które można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Warto dodawać go do takich potraw jak gulasze, risotto, pierogi czy naleśniki. Możliwości istnieje naprawdę wiele. Natomiast mak i wartości odżywcze sprawiają, że warto wykorzystywać bób w kuchni na naprawdę wiele sposobów.
Bób z powodzeniem można stosować również jako główny składnik dań. Wyśmienicie smakuje np. zupa krem, sałatka czy bob szparagowy na parze. Można go podawać z makaronem, ryżem czy kaszą, a nawet z ziemniakami. Dzięki temu, że jego smak nie jest dominujący, świetnie wkomponuje się w różnorodne połączenia.