Wybierając miasto studiów, prawdopodobnie wybierasz miejsce, gdzie będziesz żyć nie tylko najbliższe 5 lat, ale także i po studiach. Spora liczba absolwentów zostaje w mieście, do którego sprawdziła się podczas studiów. Dlatego też warto myśleć o mieście studiów również jako mieście swojej przyszłej pracy. Być może Poznań nie należy do najtańszych miast, ale z drugiej strony i perspektywy zarobku są tu większe. To miasto nastawione na rozwój i patrzące w przyszłość. Widać to na każdym kroku.

Poznań to duże miasto (jedno z największych w Polsce), ze swoją tradycją, klimatem i niepowtarzalna atmosferą. Jego potencjał jest ogromny, bo poza 550 tys. mieszkańców, co roku przybywają tu kolejni młodzi ludzie, by studiować i uczyć się. Bezrobocie – porównując go z tym w skali kraju – utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Dlatego też przybywa tu też wiele osób z innych rejonów kraju. Tu są perspektywy, więc tu kierują swe kroki i Ci, którzy szukają pracy i Ci, którzy chcą otworzyć własny biznes. Poznań to miasto które się rozwija i może pomóc rozwinąć się nam – jego mieszkańcom.

Dla przyszłego studenta liczy się jednak w pierwszej kolejności miasto. Jego klimat, możliwości spotkań, imprez kulturalnych oraz zabawy. Poznań należy do miast, które nigdy nie śpią, które posiadają ogromną ilość miejsc w bardzo różnym klimacie. Można mieć pewność, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto jest przyjazne studentom i otwarte 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Puby, knajpki, restauracje i wiele miejsc, gdzie nie tylko można się bawić, ale tak że poznać życie kulturalne miasta.

Podobnie jest z liczbą uczelni. Ich wybór jest spory, a jakość nauczania jest na naprawdę wysokim poziomie. Znajduje się tu pięć renomowanych uczelni wyższych państwowych oraz jeszcze więcej niepaństwowych. Wybór nie ogranicza się tylko do jednej kategorii; jest tu i politechnika i wysokiej jakości wydziały humanistyczne. W sumie ponad dwieście kierunków. Poza tym w mieście realizowanych jest wiele projektów naukowych z różnych dziedzin, które umożliwiają studentom rozpoczęcie kariery w dużym stylu. Do Poznania przybywają rokrocznie studenci nie tylko z różnych zakątków kraju, ale także z zagranicy. 75% studentów pochodzi spoza Poznania. Dość liczni są studenci z tak egzotycznych i odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, czy Tajwan.

Warto zauważyć, że Poznań to nie tylko miasto akademickie. To także ośrodek rozwoju nauki. Tu odbywa się wiele krajowych i międzynarodowych konferencji na bardzo wysokim poziomie. Poznań to także nowoczesne, europejskie miasto. Widać to na każdym kroku. Wyróżnia je dobra komunikacja wewnętrzna oraz świetne połączenia z całym światem. Lotnisko łączy Poznań z najważniejszymi miastami całego świata, a także umożliwia szybkie dostanie się do Krakowa czy Warszawy.

Z drugiej strony to centrum i serce Wielkopolski. Rejonu o burzliwej i ciekawej historii, którą również można poznać przebywając w Poznaniu. Historii wielowiekowej i dość skomplikowanej. I w gwarze i w kulturze widać tu wiele zapożyczeń od innych kultur i narodów.