Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

sami o sobie

Symbole Poznania

Każdy kraj, każde miasto ma swoje symbole.Na przykład w Paryżu jest wieża Eiffla, w Warszawie- syrenka, w Berlinie- Brama Brandenburska a w Poznaniu? Czy Poznań również ma swój symbol? Ma, owszem i to nie jeden. Zależy od każdej jednostki z osobna, który symbol kto wybierze na swój symbol Poznania.
Co to w ogóle jest symbol? Jest to, najprościej mówiąc, środek stylistyczny który ma jedno znaczenie dosłowne i kilka ukrytych.
Przedstawimy dziesięć najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania.
Jako pierwszy omówimy renesansowy ratusz, który jest najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najlepiej widocznym symbolem Poznania. Znajduje się on na pocztówkach i widokówkach. Jest jedną z najpiękniejszych budowli, należy on do najcenniejszych zabytków w Polsce. Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim w XIII wieku. Jego historia sięga jednak wcześniejszych lat. Po pożarze w XVI wieku został przebudowany i obecny wygląd pochodzi z końcówki XVIII wieku. Ratusz dzisiaj jest jedynie siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania.
Kolejnym symbolem, ściśle związanym z ratuszem są Poznańskie koziołki, trykające się ze sobą z wieży w południe.
O koziołkach tych krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że uciekły one na wieżę, żeby nie być zjedzone na uczcie, która miała się odbyć. Naprawdę koziołki są tylko ozdobą wieży. Koziołki zostały wykonane przez mistrza Wolffa. Po jakimś czasie uległy awarii i dopiero wróciły na swoje miejsce w 1913 roku, nie od razu Poznaniacy je pokochali ale ważne że są do dziś.
Kolejnym symbolem Poznania są pyry. Popularny ziemniak jest w Wielkopolsce dzięki niemieckim osadnikom.
Następny symbol to Międzynarodowe Targi Poznańskie, jeden z największych targów w Europie.
Największą imprezą targów była w 1929 roku Powszechna Wystawa Krajowa. Targi jest to również doświadczenie dla młodych architektów, symbolem targów jest iglica. Przypomina ona rakietę i na początku nie była dobrze przyjęta.
Następny symbol to oczywiście rogale poznańskie. Sprzedawane są 11 listopada, w imieniny Marcina, co ma upamiętniać według legendy to jak św. Marcin jechał przez Poznań na koniu i tam zgubił on podkowę, stąd też ich kształt. Następny symbol Poznania to poznańska gwara. Ma ona nawet swój pomnik. Niektórym z Poznaniem kojarzy się Kolejorz- jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich i ważny symbol stolicy Wielkopolski. Klub 7 razy był mistrzem Polski.
Kolejny symbol- Jezioro Maltańskie- czołowy ośrodek sportów wodnych w Polsce. Dziś jest to też miejsce wielu zawodów sportowych. Poznań znany jest też z Poznańskich Krzyży- jednego z największych i najważniejszych pomników w Poznaniu. Ostatni symbol- domki Rudnicze czyli kamieniczki z podcieniami, na których miejscu stały kiedyś drewniane sklepiki.
Do symboli Poznania od 2014 roku niewątpliwie należy też Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego z Bramą Poznania, która została jednym z siedmiu Nowych Cudów Polski ustanowionych w 2014 roku
Jak widzimy Poznań ma wiele symboli i tak naprawdę ciężko jest wybrać najpopularniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ