Poznań jest pięknym miastem, który warto odwiedzić. Zabytki w Poznaniu są chronione poprzez NID, który obejmuje rejestr zabytków. Takie obiekty są chronione prawem i są nieruchome. Poznań jest także ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. Stanowi piąte miasto pod względem powierzchni. Warto przyjechać do Poznania, chociażby ze względu na ogromną liczbę zabytków.


Jeśli przyjeżdżamy do Poznania nie możemy przeoczyć Starego Rynku. Rynek jest sercem miasta, jak większości przypadków. Rynek ma charakter zarówno zabytkowy ale także rekreacyjny. Śmiało można stwierdzić, że Stary Rynek stanowi trzecie miejsce pod względem wielkości w Polsce. Większy jest tylko ten w Krakowie oraz Wrocławiu.
Zabytki w Poznaniu mają swoją historię i tak jest także w przypadku Starego Rynku. Początek jego historii miała już w roku 1253 kiedy to na rynku można było spotkać handlarzy i rzemieślników. Z czasem parterowe piętra znajdujące się dookoła rynków pełniły rolę reprezantacyjno-usługowe. Na wyższych piętrach mieściły się apartamenty oraz rezydencje. Można sądzić, że rozmieszczenie ulic jest przypadkowe, jednak tutaj możemy się mylić. Zabytki w Poznaniu mają swoją własną architekturę jeśli chodzi o rozmieszczenie ulic czy też budynków.
Ze strony rynku wychodzą dwie ulice, gdzie jedna prowadzi przez środek a dwie skrajne z miejsca narożników placu. Można śmiało powiedzieć, że
zabytki w Poznaniu to połączenie elementów historycznych ze współczesnymi.
Kamienice budynków są kolejnymi zabytkami w mieście. Budynki są wąskie, liczące trzy piętra stanowiące przykład zabudowy targowej. Mieszkali w nich głównie kupcy handlujący produktami pierwszej potrzeby, czyli głównie jedzeniem. Przeznaczenie jest podobne do dzisiejszych, czyli na dole znajduje się sklep a na górze mieszkania. II wojna światowa przyniosła zniszczenia jeśli chodzi o kamienice, ale po pewnym czasie od zakończenia wojny zostały one odratowane.
Kolejnym ważnym zabytkiem jest Zamek Królewski, który był przede wszystkim wieżą mieszkalną, Była początkiem budowy ówczesnego, bardziej rozbudowanego zamku. W zamku mieszkali między innymi Władysław Łokietek czy też Kazimierz Wielki.
Zabytki w Poznaniu w dużej mierze to zamki, które zostały nie tylko opustoszałe ale stanowią budowlę, którą warto zwiedzić.
Kolejnym zabytkiem jest Zamek Cesarski, który został wzniesiony z polecenia cesarza oraz króla Wilhelma II. Jego historia jest malownicza a mianowicie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przez pewien czas był siedzibą prezydenta RP. Jednak wygląd przyciąga nie tylko turystów, zamkiem zainteresował się nawet sam Hitler. Spodobał mu się na tyle, że zażyczył sobie gabinet w owym zamku. Jednak podczas walk zamek został zniszczony w znaczącym stopniu.
Lista zabytków jest bardzo długa i są w nią wliczane między innymi zamki, kościoły czy też ogrody i kamienice a nawet – wille.
Zabytki w Poznaniu są stanowią nie tylko budynki, które posiadają własną historię ale także mowa o zieleni, które w znacznym stopniu pokrywa całe miasto. Warto podkreślić także, że Poznań jest czwartym według miast ośrodkiem akademickim w Polsce.