Piękna stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych.
Poznań może zachwycić swoich turystów wieloma pięknymi zabytkami. Jest wspaniała Starówka i na niej wiele zabytków do zwiedzania. Na wąskich uliczkach i arteriach jest Ostrów Tumski- najstarsza część miasta z bazyliką archikatedralną która od wieków jest wpisana w panoramę Poznania a jej początek sięga aż X wieku, kiedy król Mieszko I obok pałacu książęcego wzniósł wielką, wczesno romańską bazylikę.
Kolejny jest poznański rynek- ogromny plac pośrodku którego stoi wysoka wieża ratusza- budowla renesansowa, jedna z najwspanialszych w Polsce, najwspanialsza w całej Wielkopolsce, siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. W niej kkryją się też poznańskie słynne koziołki.
Wkoło możemy podziwiać kolorowe domki butnicze czyli pozostałość dawnej zabudowy handlowe, XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami.
Ponadto w Poznaniu możemy podziwiać Zamek Cesarski, którym powstało Centrum Kultury. Podziwiać możemy też Zamek Królewski stojący niedaleko Rynku. Ten zamek sięga XIII wieku i króla Przemysła I który rozpoczął jego budowę a jego dzieło budowy kontynuował Przemysł II a kolejno Kazimierz Wielki. Za czasów tego ostatniego króla zamek ten był największą budowlą w Polsce.
W Poznaniu są też inne zamki i pałace oraz inne ciekawe gmachy, które są warte poznania i obejrzenia. Ciekawą budowlą jest też Pałac Górków który pochodzi z XVI wieku w stylu gotyckim, w zamku nad bramą wjazdową wznosi się ciekawy portal. Wewnątrz pałacu jest Muzeum Archeologiczne, jedno z najstarszych muzeów w Polsce.
Wspaniały jest też Pałac Działyńskich na Starym Rynku z XVIII wieku, klasycystyczna budowla w której znajduje się filia Biblioteki Kórnickiej.

Wszystkie te obiekty sprawiają, że co roku Poznań jest odwiedzany przez turystów z całego świata, co pokazują tłumy na poznańskim rynku, przed wieżą ratusza, kiedy to w południe wszyscy wyczekują ,,występu’’ poznańskich koziołków. Warto przyjechać do Poznania i na własne oczy przekonać się o wartości zabytkowej stolicy Wielkopolski.