Poznań to miasto energetyczne, tętniące życiem. Miasto studentów, młodych ludzi pragnących zmieniać świat dookoła. Miejsce, gdzie żyje się na europejskim poziomie. Kiedy dokonać porównania Poznań a reszta Polski to owo porównanie jest zawsze na plus. Przede wszystkim trzeba przywołać mieszkańców, otwartych przyjaznych, ale jednocześnie twardo stąpających po ziemi, dbających o swój mały kawałek świata.
Warunki historyczne sprawiły, że Poznań i jego mieszkańcy musieli ciężko pracować na swój sukces. Tu nikt niczego nie dawał za darmo. To umocniło w nich poczucie dumy z własnych dokonań i potrzebę zmieniania rzeczywistości dookoła. Przybysze często powtarzają, że Poznań a reszta Polski bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim czystością miasta, doskonałym rozwiązaniem codziennych komunikacyjnych problemów, ową otwartością na inność. Przypomnieć trzeba, że tu odbywają się największe w tej części Europy targi o międzynarodowym znaczeniu. Teren targów jest doskonale przygotowany do przyjęcia ważnych gości, którzy przyjeżdżają tu przez cały rok. Nic dziwnego, że baza hotelowa należy tu do najlepszych. A ilość restauracji, kawiarni, pubów, barów jest większa niż gdziekolwiek indziej. To też można dodać do różnic Poznań a reszta Polski.
Nie można też zapomnieć o słynnym na cały świat Festiwalu Malta. Powstał dość przypadkowo, a przez lata stał się imprezą na międzynarodową skalę. Przeznaczony na początku dla alternatywnych grup teatralnych, po kilku latach gromadzi artystów, którzy prezentują działania taneczne, muzyczne, filmowe. Na przełomie czerwca i lipca Poznań staje się miastem artystycznym, miejscem, dla spektaklów ulicznych, które oglądają tysiące widzów. Jeszcze raz okazuje się, że Poznań a reszta Polski to także różnice w postrzeganiu kultury. Tu wciąż jest miejsce dla tej wyższej, nie bratającej się z kulturą masową. W ocenie turystów Poznań a reszta Polski wyróżnia się różnorodnością kuchni. W tradycyjnych domach poznańskich na stołach królują pyry, czyli ziemniaki. Przyrządzane na dziesiątki sposobów nigdzie nie mają takiego smaku jak tu. Dla smakoszy zaś niedościgłym wzorem pozostaje czernina, inaczej czarna polewka i doskonale przyrządzona kaczka. Produktem regionalnym są też słynne świętomarcińskie rogale, pieczone z okazji Święta Niepodległości.
Jeśli szukać różnic Poznań a reszta Polski to także w przywiązaniu do tradycji, historii. Poznaniacy zawsze wiedzieli, że są Polakami i mimo historycznych zawirowań to udowadniali. To przywiązanie do tradycji widać w szacunku dla zabytków. Przepięknie odrestaurowane Stare Miasto przyciąga zawiłością uliczek, pietyzmem w chronieniu detali architektonicznych, urokiem starych kamienic, z których niektóre zachowały pruski charakter. Poznań to też Ostrów Tumski, wyspa na Warcie, gdzie zaczynają się początki miasta. To również tereny zielone, chronione i pielęgnowane. To także dzielnice ukochane przez Poznaniaków, jak choćby słynne Jeżyce ze słynnym targiem. Poznań to miejsc, które otwiera się na przybyszów i daje wyobrażenie jak powinna wyglądać miasto, w najlepszym tego słowa znaczeniu, europejskie.