Zalety Poznania na tle innych miast

Zalety Poznania na tle innych miast

Poznań to miasto energetyczne, tętniące życiem. Miasto studentów, młodych ludzi pragnących zmieniać świat dookoła. Miejsce, gdzie żyje się na europejskim poziomie. Kiedy dokonać porównania Poznań a reszta Polski to owo porównanie jest zawsze na plus. Przede wszystkim trzeba przywołać mieszkańców, otwartych przyjaznych, ale jednocześnie twardo stąpających po ziemi, dbających o swój mały kawałek świata.

Warunki historyczne sprawiły, że Poznań i jego mieszkańcy musieli ciężko pracować na swój sukces. Tu nikt niczego nie dawał za darmo. To umocniło w nich poczucie dumy z własnych dokonań i potrzebę zmieniania rzeczywistości dookoła. Przybysze często powtarzają, że Poznań a reszta Polski bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim czystością miasta, doskonałym rozwiązaniem codziennych komunikacyjnych problemów, ową otwartością na inność. Przypomnieć trzeba, że tu odbywają się największe w tej części Europy targi o międzynarodowym znaczeniu. Teren targów jest doskonale przygotowany do przyjęcia ważnych gości, którzy przyjeżdżają tu przez cały rok. Nic dziwnego, że baza hotelowa należy tu do najlepszych. A ilość restauracji, kawiarni, pubów, barów jest większa niż gdziekolwiek indziej. To też można dodać do różnic Poznań a reszta Polski.

Nie można też zapomnieć o słynnym na cały świat Festiwalu Malta. Powstał dość przypadkowo, a przez lata stał się imprezą na międzynarodową skalę. Przeznaczony na początku dla alternatywnych grup teatralnych, po kilku latach gromadzi artystów, którzy prezentują działania taneczne, muzyczne, filmowe. Na przełomie czerwca i lipca Poznań staje się miastem artystycznym, miejscem, dla spektaklów ulicznych, które oglądają tysiące widzów. Jeszcze raz okazuje się, że Poznań a reszta Polski to także różnice w postrzeganiu kultury. Tu wciąż jest miejsce dla tej wyższej, nie bratającej się z kulturą masową. W ocenie turystów Poznań a reszta Polski wyróżnia się różnorodnością kuchni. W tradycyjnych domach poznańskich na stołach królują pyry, czyli ziemniaki. Przyrządzane na dziesiątki sposobów nigdzie nie mają takiego smaku jak tu. Dla smakoszy zaś niedościgłym wzorem pozostaje czernina, inaczej czarna polewka i doskonale przyrządzona kaczka. Produktem regionalnym są też słynne świętomarcińskie rogale, pieczone z okazji Święta Niepodległości.

Jeśli szukać różnic Poznań a reszta Polski to także w przywiązaniu do tradycji, historii. Poznaniacy zawsze wiedzieli, że są Polakami i mimo historycznych zawirowań to udowadniali. To przywiązanie do tradycji widać w szacunku dla zabytków. Przepięknie odrestaurowane Stare Miasto przyciąga zawiłością uliczek, pietyzmem w chronieniu detali architektonicznych, urokiem starych kamienic, z których niektóre zachowały pruski charakter. Poznań to też Ostrów Tumski, wyspa na Warcie, gdzie zaczynają się początki miasta. To również tereny zielone, chronione i pielęgnowane. To także dzielnice ukochane przez Poznaniaków, jak choćby słynne Jeżyce ze słynnym targiem. Poznań to miejsc, które otwiera się na przybyszów i daje wyobrażenie jak powinna wyglądać miasto, w najlepszym tego słowa znaczeniu, europejskie.

You might also like …