Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

o wszystkim

Poznańskie parki

W każdym niemalże mieście najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców miejscem są parki i ogrody. Poznańskie parki także należą do ulubionych miejsc odpoczynku wśród zieleni. Według danych jest ich ponad 30. Każdy park ma w sobie niepowtarzalny urok i ciekawe atrakcje rekreacyjne i turystyczne. Wśród najpiękniejszych, a jednocześnie historycznie ważnych i zasługujących na uwagę jest:

Park Fryderyka Chopina, którego początki sięgają XVIII wieku, znajduje się na terenie ówczesnego Kolegium Jezuickiego i kościoła św. Stanisława Biskupa. Park ten jest dużym ogrodem z zapleczem dydaktycznym. Nazwę swą zyskał w 1961 roku i nosi ją do dziś, zaś pośród parkowej zieleni stoi marmurowe popiersie Fryderyka Chopina.

Park Cytadela – swą nazwę zawdzięcza wzgórzowym terenom w pobliżu miasta, na których do 1945 roku znajdował się fort Winiary. Fort ten był jednym z elementów twierdzy pruskiej w latach 1828-1839 i miał około 100 ha. Obecnie w tym poznańskim parku mieści się Muzeum Armii „Poznań” i Muzeum Uzbrojenia. W okresie wielkanocnym już od kilku lat odbywają się misteria pasyjne w wykonaniu poznańskiej młodzieży.

Park Mickiewicza znajduje się w centrum Poznania, powstał na terenach dawnych fortów w latach 1907-1910. Ten przepiękny poznański park usytuowany jest w pobliżu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, a całości dopełnia wspaniała fontanna.

Park Wilsona to najstarszy poznański park. W 1834 roku za sprawą Towarzystwa Upiększania Miasta istniała na tym terenie szkółka drzew i krzewów ozdobnych. Natomiast nazwę swą park zyskał w 1926 roku, kiedy z okazji 150 rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej uczczono amerykańskiego prezydenta Laureata pokojowej Nagrody Nobla Thomasa Woodrowa Wilsona. W 1918 roku poparł utworzenie niepodległego państwa polskiego. Od 1994r wejście parku zdobi popiersie T.Woodrowa Wilsona. Swą uwagę przykuwa Palmiarnia i muszla koncertowa. Wśród pomników przyrody są takie drzewa jak: plantan , który ma w obwodzie 410 cm oraz wierzba – 430 cm.

Park Kasprowicza założony był w latach 1936-1939, wybuch wojny znacznie go spustoszył, ale powojenna odbudowa przyczyniła się do nowych nasadzeń. Ten poznański park na swoim terenie mieści halę sportową Arena, stadion sportowy klubu „Energetyk” oraz pływalnię. Na obrzeżach parku znajduje się obelisk z płaskorzeźbą twarzy Jana Kasprowicza.

Park Drwęskich (Izabeli i Jarogniewa Drwęskich) powstał w latach 50-tych XX wieku na terenach dawnego cmentarza ewangelickiego. Jest to piękny pofałdowany teren niczym nowojorski Central Park. Na obrzeżach parku znajduje się Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Park Dendrologiczny – Ogród Dendrologiczny należy do ośrodka naukowo-dydaktycznego Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Na terenie parku znajdują się zarówno gatunki występujące w kraju jak też azjatyckie i północnoamerykańskie.

To tylko kilka nielicznych poznańskich parków, które odwiedzają poznaniacy, a także wszyscy ci, którzy uciekają z ulicznego hałasu do miejsca zieleni, w poszukiwaniu wytchnienia i czystego powietrza.