Poznaniacy.EU

Strona dla mieszkańców oraz przyjezdnych

sami o sobie

Poznań i jego symbole

Niby o każdym mieście można powiedzieć, że ma swoja historię i specyfikę, ale jednak Poznań wyróżnia siła tej specyfiki. Ma własną kuchnię, język, własne symbole…

Przyjrzyjmy się poznańskiej kuchni – czy to tylko ziemniaki? Po pierwsze nie tylko, a po drugie – nawet jeśli ziemniaki, to jakie! To ziemniaczane wyróżnienie na mapie Polski Poznań zawdzięcza dziewiętnastemu wiekowi, kiedy to warzywo zostało rozpowszechnione i spopularyzowane na terenie Wielkopolski. Wiele dań tej kuchni przyjęło się z powodzeniem w całej Polsce. Należą do nich placki ziemniaczane jedzone na słodko, szare kluchy czy tak zwane ślepe ryby (czyli zupa ziemniaczana).

A gwara poznańska? Charakterystyczne jest oczywiście wtrącenie „tej”. I jak to z takimi wtrąceniami bywa, może ono znaczyć coś różnego, zależy od sposobu wypowiedzenia oraz miejsca w zdaniu i zaakcentowania. Charakterystyczny jest także tak zwany zaśpiew. To wydłużanie ostatniej sylaby, najczęściej na końcu wypowiadanego zdania. W poznańskiej gwarze występuję wiele zapożyczeń, uproszczeń wymowy słów powszechnych, czy zmiany samogłosek, na inne samogłoski.

Renesansowy ratusz to wizytówka i chluba Poznania. To dziś siedziba Muzeum Historii Poznania, a jego wyjątkowy wygląd można podziwiać na wielu pocztówkach i pamiątkach z miasta. Sam ratusz jest jednak niczym, w porównaniu z ratuszowymi koziołkami. To one, jak Polska długa i szeroka – kojarzą się Polakom z Poznaniem. Legenda głosi, że znalazły się na szczycie ratusza, ponieważ uciekały przed groźbą stania się głównym daniem na jednej z uczt.

Ważnym historycznym symbolem miasta, choć z zupełnie innej epoki sjest pomnik przedstawiający dwa krzyże. Tak zwane Poznańskie Krzyże upamiętniają od ponad 30 lat wydarzenia z 1956 roku.

Rozpoznawalnym od lat symbolem, świadczącym o randze tego miasta są Międzynarodowe Targi Poznańskie. To jedna z największych tego typu imprez w Europie i jest organizowana już od ponad 100 lat.

Innym symbolem jest jezioro maltańskie. Kiedyś na jego terenie znajdowała się komandoria Zakonu Kawalerów Mieczowych. Jezioro powstało w sposób sztuczny, a dziś stanowi ważny ośrodek sportów wodnych w Polsce i doskonałe miejsce na spotkania w pobliży natury. Warto zwrócić uwagę, że Poznań – miasto duże i obszerne, w ¼ stanowi tereny zielone. W ich skład wchodzą nie tylko parki, ale także ogródki działkowe i zieleń osiedlowa, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas i odpoczywać na łonie natury.

Warto jednak zwrócić uwagę na te miejsca w Poznaniu, które również są jego wizytówką, a jednak nie kojarzą się z miastem tak oczywiście, jak wspomniany ratusz czy pomnik dwóch krzyży. Wspomnieć można na przykład o okrąglaku. To budynek w stylu modernistycznym, który przez lata był niedoceniany, ale dziś zaczyna być dostrzegany przez architektów, a także mieszkańców. Okrąglaka zbudowano na miejscy zniszczonego i spalonego banku z inicjatywy Państwowych Domów Towarowych.

Innym ważnym budynkiem, współcześnie kojarzonym z handlem, a równocześnie bardzo reprezentacyjnym, jest Stary Browar. To centrum nie tylko handlu, ale również sztuki. Istnieje od 2003 roku, a jednak na stałe wpisało się w mapę Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ