Historia tego znanego symbolu Poznania sięga roku 1551, kiedy to rozbudowywano poznański ratusz. Mistrz Bartłomiej w tym roku miał zbudować zegar. Kiedy zegar został wykonany, na uroczystość prezentacji gotowego ratusza wszyscy mieszkańcy zgromadzili się wokół. Na uroczystość odsłonięcia ratusza przyszło też wielu gości na przykład wojewoda z małżonką. Po odsłonięciu ratusza miała się odbyć uczta na której miały być wykwintne dania, na przykład udziec sarni. Niestety potrawa podczas przyrządzania zsunęła się z rożna i wpadła w ogień. Mistrz kucharski posłał więc swojego pomocnika po nowe mięso do pieczenia. Pomocnik szukał nowej zwierzyny na ucztę, niestety, bezskutecznie. W końcu wyruszył za miasto i tam koło Warty zauważył dwa malutkie koziołki, nie myśląc długo zaczął gnać je w kierunku ratusza. Zaciągnięto je do kuchni i kiedy tylko uwolniono je z uwięzi koziołki wyrwały się z rąk oprawców i biegły schodami na samą górę, na wieżę ratusza.
Wskoczyły one  na gzyms zegara. Kiedy nastąpiło uroczyste odsłonięcie ratusza, oczom mieszkańców i gości ukazały się dwa małe, bodące się koziołki.
Wojewoda i goście byli rozbawieni widokiem. Kazał na cześć tego wydarzenia darować życie koziołkom i dodatkowo umieścić je nad mechanizmem zegara. Koziołki ściągnięto z wieży i zwrócono dawnej właścicielce, od której pomocnik kucharza je ukradł.
Jak było naprawdę i jaka jest prawdziwa historia koziołków poznańskich?
Pierwsze informacje o zegarze na wieży są już z 1431 roku, które mówiły o wieży zegarnej na odcinku murów obronnych od zamku do Bramy Wrocławskiej. Informacje jednak o zegarze pojawiają się już na początku lat trzydziestych XV wieku. Na piśmie wzmianka wyraźna pojawiła się już w 1534 roku. Podczas pożaru w 1536 roku zegar został na pewno uszkodzony, był naprawiany o czym również była napisana wzmianka, że przeznaczono na naprawę zegara dużo pieniędzy. Trzy lata później  zegarmistrz z Kalisza wykonał nowy zegar z cymbałami odlanego przez Bartłomieja Cymbalnego. Zegar jednak regularnie się psuł, był wciąż naprawianu i nastawiany, co również jest wspomniane na piśmie- o częstych naprawach zegara. W tym samym roku zegar w pożarze został porządnie uszkodzony. Wykonano remont zegara w latach 1540- 1542.
Jaka była prawdziwa historia wieży, dlaczego to właśnie koziołki są na niej umieszczone? Prawdopodobnie była to tylko ozdoba, którą mistrz wykonujący zegar sobie upodobał. Nie wiedzieć czemu , właśnie koziołki spodobały mu się i okazały się dla niego na tyle ważne, że umieścił je na jednej ze swoich najlepszych budowli.
Zegar uległ remontowi, jednak jego historia nie była prosta. Na początku po remoncie nawet nie podobał się mieszkańcom. Jednak zegar przetrwał i do dzisiaj stanowi jeden z ważniejszych symboli stolicy Wielkopolski- Poznania.
Ratusz dzisiaj jest jedynie siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania.
Jednak to właśnie pod ratuszem zawsze w południe obserwujemy tłumy turystów, z Polski, Europy ale też ze świata, którzy z niecierpliwością wyczekują na koziołki poznańskie, wyskakujące z wieży. Więc ratusz jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów budowli Poznania.