Poznań – stolica Wielkopolski – doczekał się powstania wielu już stron internetowych, blogów, gdzie poruszane są sprawy z nim związane. Tego typu portale bardzo chętnie odwiedzają lokalni patrioci, miłośnicy swojego miejsca zamieszkania, zaangażowani w odkrywanie kolejnych zalet i nieznanych tajemnic miasta. Co zrobić, gdy samo czytanie tekstów o tematyce nam bliskiej już nam nie wystarcza. Czy spełniać swoje dziennikarskie marzenia i zacząć pisać kolejny portal o Poznaniu? Jeśli tak, to co w nim zawierać, by wzbudził zainteresowanie?

Ostatnimi czasy, gdy Internet coraz odważniej wkracza w nasze codzienne życie, wiele osób zdecydowało się na założenie stron internetowych (w zamyśle miał to być portal o Poznaniu) i umieszczanie w nim artykułów bezpośrednio lub w sposób pośredni związnych z ich miastem. Ogrom pomysłów już wykorzystano. Często czytany portal o Poznaniu przekazuje najświeższe wydarzenia, komentuje fakty lub zapowiada mające odbyć się w najbliższej przyszłości wydarzenia kulturalne i różnego rodzaju imprezy. Na taką stronę zaglądają osoby chcące być na bieżąco z każdym newsem, które nie wyobrażają sobie sytuacji, w której miałoby ich ominąć ciekawe zdarzenie z ich miejsca zamieszkania. Niektórzy autorzy, pisząc portal o Poznaniu, skupiają się na jednym obliczu miasta i je eksponują. Są zafascynowani życiem kulturalnym miasta lub tym sportowym. Inni z kolei opowiadają o historii Poznania i jego początkach. Duża grupa autorów – dziennikarzy – zdecydowała się znaleźć swoją niszę i pisać portal o Poznaniu tylko o hobby, które można rozwijać w mieście, jakie perspektywy ma pasjonat danej dziedziny, mieszkając w Poznaniu.

Znaleźli się też tacy, którzy stwierdzili, że najciekawszym elementem miasta są… ludzie. Swoje artykuły poświęcają znanym osobistościom z Poznania, z wieloma znanymi osobami przeprowadzają niestandardowe wywiady, które później publikują na łamach swojego portalu.

Jak można zauważyć, przeglądając powyższe przykłady, osoba, która ma ochotę tworzyć kolejny portal o Poznaniu nie będzie miała najłatwiejszych początków swej dziennikarskiej działalności. By nie powtarzać tematów, które już zostały poruszone w artykułach poprzedników, trzeba mieć naprawdę niebanalny pomysł na prowadzenie swojej internetowej strony. Rada jest prosta – najlepiej pisać o tym, co jest nam bliskie, co nas interesuje i na czym się znamy. Wtedy nasza głowa pełna będzie wizji kolejnych, wciągających artykułów, a pisanie będzie prawdziwą przyjemnością. Jeśli w tekstach będzie zauważalna szczerość i zaangażowanie autora – sukces gwarantowany! Nie martw się także, jeśli ktoś odrobinę cię wyprzedził i wcześniej zaczął pisać o dziedzinie, która też ciebie pasjonuje. Na wiele kwestii możesz mieć inne spojrzenie, zagadnienia możesz przedstawić z innej (bo swojej) perspektywy. Taka świeżość też jest potrzebna.

Jak się zareklamować? Dzisiaj najłatwiejszy sposób, to chyba zachęcenie do zajrzenia na naszą stonę poprzez portal społecznościowy. Tylko tam możliwy jest tak szeroki odbiór.